Delegacja pracowników na Słowację - obowiązki pracodawcy

W przypadku Słowacji z delegowaniem mamy do czynienia już od pierwszego dnia pracy na terenie tego kraju. Polski pracodawca musi ten fakt niezwłocznie zgłosić tamtejszej inspekcji pracy, aby nie narazić się na wysoką karę.

Publikacja: 01.03.2018 05:40

Delegacja pracowników na Słowację - obowiązki pracodawcy

Foto: 123RF

Wiele koncernów działających w Polsce jest powiązanych biznesowo z podmiotami, które swoje siedziby mają na terenie Słowacji. W ramach wymiany doświadczeń, szkoleń czy realizacji zleceń polscy pracownicy są często wysyłani nad Dunaj. Z tego względu pracodawcy, którzy delegują podwładnych na Słowację, powinni zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi świadczenia pracy za naszą południową granicą.

Słowacja implementowała dyrektywę 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług. 18 czerwca 2016 r. w życie weszła słowacka ustawa nr 351/2015 dotycząca transgranicznej współpracy w zakresie delegowania pracowników do pracy związanej ze świadczeniem usług. Akt ten wprowadza określone obowiązki dla zagranicznych pracodawców, którzy zdecydują się delegować nad Dunaj swój personel. Jednym z najważniejszych obowiązków zapisanych ustawowo jest konieczność współpracy ze słowacką państwową inspekcją pracy w kwestiach związanych ze świadczeniem pracy przez pracowników na terenie Słowacji.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama