Aktualizacja: 31.05.2017 05:21 Publikacja: 31.05.2017 05:21
Foto: www.sxc.hu
Zgodnie z przedstawionym 31 marca 2017 r. sprawozdaniem NBP o bilansie płatniczym w IV kwartale 2016 r., saldo inwestycji rezydentów za granicą było dodatnie i wyniosło 28,8 mld zł. Natomiast inwestycje nierezydentów w Polsce wyniosły 25,4 mld zł, na który największy wpływ miały inwestycje bezpośrednie i pozostałe. W tym miejscu należy przypomnieć, że rezydenci, będący bezpośrednimi inwestorami, czyli podmiotami, które bezpośrednio lub pośrednio, samodzielnie lub razem z innymi kontrolowanymi przez siebie podmiotami, posiadają co najmniej 10 proc. głosów w organie stanowiącym innego, zagranicznego podmiotu lub posiadający oddział mający siedzibę za granicą są obowiązani przekazywać NBP formularze AZ-IB oraz PZ-IB w terminie do 31 maja po zakończeniu roku. Również rezydenci, w których organach stanowiących nierezydent ma co najmniej 10 proc. głosów, oraz oddziały przedsiębiorstw zagranicznych posiadające siedzibę w kraju, są zobowiązani do złożenia ww. formularzy.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Zarówno niewielkie firmy z grupy MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje są zobowiązane dbać o dokumenty księgowe, w szczególności nadzorować, aby były prawidłowo przechowywane.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Procedura ustalania odpisu aktualizującego wycenę aktywów spowodowanego utratą przez nie wartości obejmuje m.in. ustalenie takiego odpisu w odniesieniu do aktywów wypracowujących korzyści ekonomiczne pojedynczo.
Nowe obowiązki dotyczące prowadzenia ksiąg przy użyciu programów komputerowych i przesyłania ich organowi podatkowemu w formie plików elektronicznych (JPK) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. i na początek obejmą największych podatników CIT.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas