Aktualizacja: 08.03.2017 06:00 Publikacja: 08.03.2017 06:00
Foto: 123RF
System rachunkowości, poza zapewnieniem prawidłowych rozliczeń podatkowych, powinien spełniać o wiele ważniejsza rolę: dostarczać użytecznych informacji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a w konsekwencji na sukces lub porażkę spółki. Jednym z istotnych zagadnień jest zapewnienie wiarygodnej informacji zakresie płatności należności przez kontrahentów. Sytuacja, w której otrzymywanie w zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone dobra nie jest kontrolowane, może doprowadzić do zbudowania przeświadczenia u klientów, że nie muszą oni uregulować swojego zobowiązania wcale lub że wierzyciel akceptuje dowolne opóźnienia w płatnościach. Takie zachowania stają się problemem, i to istotnym, dla dostawcy. Dział finansowy powinien planować przepływy finansowe spółki na podstawie spodziewanych terminów wpływów środków pieniężnych oraz terminy spodziewanych wydatków z tytułu zapłat za zakupione materiały, wynagrodzeń itp. W sytuacji, w której klienci nie regulują swoich zobowiązań na czas, spółka będzie musiała posiłkować się kredytem obrotowym, co wiąże się z oprocentowaniem, lub alternatywnie będzie zmuszona naruszyć swoje rezerwy gotówki. W konsekwencji, niestosowanie się przez odbiorców do ustalonych terminów płatności jest dla spółki realnym i wymiernym kosztem.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ten rok jest wyjątkowy pod względem prac nad implementacją nowych raportów i rozliczeń. Kumulują się w nim zadania związane ze zmianami w obszarze sprawozdawczości podatkowej wprowadzanymi formalnie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Wycenie podlegają składniki rzeczowych aktywów obrotowych, które utraciły wartość użytkową lub handlową, a także ich zapasy, zarówno w ilości przydatnej gospodarczo, jak i przekraczającej potrzeby gospodarcze uznane za normalne.
Za brak sporządzenia sprawozdania albo przedstawienie w nim nierzetelnych danych prezesowi może grozić grzywna lub więzienie. Może też zapłacić spółce odszkodowanie.
Ministerstwo Finansów nie kwapi się do liberalizacji przepisów o udzielaniu porad podatkowych. Bo prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane.
O sukcesie lub porażce profesji finansowo-księgowej zadecydują dwa kluczowe czynniki – jej zdolność do adaptacji i poziom odporności – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Odszkodowanie za zniszczony towar trzeba zaksięgować w podatkowej księdze. Nie trzeba w niej natomiast wpisywać kwot otrzymanych za rozbity samochód ciężarowy oraz naczepę i wydatkowanych na naprawę lub zakup nowych takich samych środków trwałych.
Zarówno niewielkie firmy z grupy MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa oraz międzynarodowe korporacje są zobowiązane dbać o dokumenty księgowe, w szczególności nadzorować, aby były prawidłowo przechowywane.
Na przełomie roku przedsiębiorcy mają do wykonania wiele zadań, przede wszystkim księgowych. Jest to także czas na podsumowania i na podjęcie działań, które mogą usprawnić funkcjonowanie firmy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas