Spór z podatnikami dotyczy kwalifikacji przychodów z całkowitego lub częściowego wycofania się przez polskiego podatnika ze spółki działającej na podstawie prawa Luksemburga.
Początkowo izby skarbowe przychylały się do stanowiska podatników, którzy twierdzili że zarówno dochody z całkowitej likwidacji jak i umorzenia klas udziałów są opodatkowane wyłącznie Luksemburgu.
Fiskus zmienił jednak swoje stanowisko. Minister Finansów uchylił, jego zdaniem, wadliwe interpretacje i sprawy trafiły do sądu. Dwie z nich - dotyczące umorzenia klas udziałów i likwidacji spółki - rozstrzygnął wczoraj WSA w Warszawie (sygn. akt: III SA/Wa 296/11; sygn. akt: III SA/Wa 297/11). Minister twierdził, że dochodów wynikających z takich operacji nie można na gruncie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (DzU z 1996 r. nr 110, poz. 527) traktować jako zysków pochodzących z przeniesienia własności majątku, ani innych dochodów, objętych szczegółowym opisem. Zgodnie z art. 22 ust. 1 umowy, dochody osoby zamieszkałej w jednym z państw, jeśli ich opodatkowanie nie jest opisane w innych przepisach umowy, są obciążone daniną tylko w kraju miejsca zamieszkania- w tym przypadku w Polsce. Z tym stanowiskiem zgodził się sąd. WSA podobnie jak minister odrzucił też argumenty, że dochody te można traktować jako dywidendy - również zwolnione z podatku na gruncie umowy.