Od biura możesz domagać się ewentualnie odszkodowania. Nie można natomiast przenieść na nie odpowiedzialności za zobowiązania wobec fiskusa. Jak wynika z art. 26 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4A11A9D43E3C234671AD2E0E8C7ECAE1?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], odpowiada za nie sam podatnik.
[srodtytul]Podatnik jest tylko jeden [/srodtytul]
Biuro rachunkowe, które prowadzi księgowość klienta, nie jest za niego podatnikiem. Nie jest też płatnikiem (to podmiot zobowiązany do obliczenia podatku, pobrania go od podatnika i wpłacenia do urzędu skarbowego). Biuro to tylko przedsiębiorca, z którym podpisaliśmy umowę na wykonanie konkretnej usługi.
Tak też wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 22 lipca 2009 r. (SA/Sz 118/09[/b], opisywaliśmy go w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/358639.html]"Biuro nie odpowiada przed urzędem za błędy w księgach"[/link]).
Sąd stwierdził, że za rozliczenie z fiskusem odpowiada sam podatnik. Nie pomogło powoływanie się na zapisy umowy-zlecenia, z której wynikało, że odpowiedzialność za nieprawidłowości ponosi biuro rachunkowe.
[srodtytul]Pozostaje odszkodowanie[/srodtytul]
Podobnie było we wcześniejszych orzeczeniach. Jak czytamy w [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 września 1993 r. (SA/P 963/93)[/b]: „Nie może stanowić okoliczności usprawiedliwiającej nierzetelność ksiąg podatkowych fakt, że uchybienia w prowadzeniu księgowości powstały z winy biura podatkowo-rachunkowego wybranego przez podatnika. Rzeczą podatnika jest bowiem takie zorganizowanie prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, w tym i nadzoru nad biurem rachunkowo-podatkowym, by nierzetelność w prowadzeniu ksiąg nie miała miejsca, gdyż w razie jej stwierdzenia skutki prawne na gruncie podatkowym obciążają zawsze podatnika”.
Co w takim razie pozostaje rozgoryczonemu podatnikowi? Może domagać się odszkodowania na podstawie przepisów prawa cywilnego. Zgodnie z art. 471 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6E3E0774628C9E2F88D0038145D681E?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dłużnik obowiązany jest bowiem do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.
[srodtytul]Kara za wykroczenie [/srodtytul]
Trzeba też pamiętać, że [b]osoby zajmujące się sprawami gospodarczymi podatnika mogą być pociągnięte do odpowiedzialności karnej skarbowej[/b]. Tak wynika z art. 9 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=323C5FF0330AB817C190C3232EA94D15?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link].
Przepis ten mówi, że za przestępstwa lub wykroczenia skarbowe odpowiada jak sprawca także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną.
Jak stwierdził [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 22 lutego 2006 r. (III KK 213/05)[/b]: „sprawcą przestępstwa, odpowiadającym w oparciu o treść art. 9 § 3 k.k.s., może być między innymi doradca podatkowy zajmujący się, na podstawie umowy, sprawami gospodarczymi (w tym także finansowymi) osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której przyznano zdolność prawną. Prowadzenie ksiąg rachunkowych przez doradcę podatkowego wyczerpuje znamię zajmowania się sprawami gospodarczymi”.
[srodtytul]Pamiętaj o zawiadomieniu [/srodtytul]
Przekazanie księgi przychodów i rozchodów biuru rachunkowemu wiąże się z paroma obowiązkami. Przede wszystkim [b]musimy poinformować urząd skarbowy (w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy z biurem), gdzie może znaleźć naszą podatkową dokumentację[/b]. Tak wynika z § 8 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W zawiadomieniu trzeba wskazać nazwę i adres biura, a także miejsce (adres) prowadzenia oraz przechowywania księgi i dowodów związanych z jej prowadzeniem.
Ponadto przedsiębiorca musi w miejscu wykonywania działalności prowadzić ewidencję sprzedaży. Obowiązek ten nie dotyczy jednak tych, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Przedsiębiorca, który ma kantor lub lombard, powinien w miejscu wykonywania działalności prowadzić dodatkowe ewidencje.
Firma, która przekazała księgi do biura, powinna też złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP-1.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]