Od 2016 będzie łatwiej rozliczać korekty przychodów

Skutki zdarzeń istotnie wpływających na zatwierdzone sprawozdanie ujmuje się w księgach roku, w którym firma pozyskała informacje. Dotyczy to np. korekt przychodów. Od 2016 r. takie zdarzenia nie będą już wymagały poprawiania CIT-8.

Publikacja: 21.10.2015 07:00

Od 2016 będzie łatwiej rozliczać korekty przychodów

Foto: Rzeczpospolita

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie wskazuje momentu, w którym należy ujmować korekty przychodów. Nie oznacza to jednak, że nie ma na ten temat żadnej regulacji – wynikają one m.in. z nadrzędnych zasad rachunkowości. Zasada memoriału ujęta w art. 6 uor mówi, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty dotyczące danego roku, niezależnie od terminu ich zapłaty. Z kolei art. 42 uor stanowi, że na wynik działalności operacyjnej składają się między innymi przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem wszelkich opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. W związku z tym stosowana jest zasada, że korekty przychodów powinny zostać ujęte w okresie, w którym wykazano pierwotny przychód. Identyczna zasada powinna być stosowana w odniesieniu do korekt kosztów (korekty kosztów powinny być wykazane w okresie pierwotnego rozliczenia kosztu). Oczywiście trzeba pamiętać o zasadzie istotności.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania