Obowiązek prowadzenia od następnego roku ksiąg rachunkowych mają przedsiębiorcy, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych w danym roku obrotowym przekroczą równowartość 1 200 000 euro. Limit ten dotyczy tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność jako osoby fizyczne, w formie spółek cywilnych i jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich i spółdzielni socjalnych.
Przelicza się go na złote przy zastosowaniu kursu z 30 września roku poprzedzającego zmianę ewidencji. Dla przypomnienia – kwota obligująca do prowadzenia ksiąg rachunkowych od początku 2013 r. to 4 936 560 zł przychodów w roku 2012.
Obowiązkowe przejście na księgi rachunkowe (po przekroczeniu limitu) nie wymaga informowania urzędu skarbowego o tym fakcie.
Jeśli jednak spółka dobrowolnie chce zmienić prowadzoną w następnym roku podatkowym ewidencję z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe, to musi pamiętać o złożeniu zawiadomienia o swojej decyzji do urzędu skarbowego, właściwego w sprawach podatku dochodowego. Termin na złożenie zawiadomienia mija 31 grudnia 2012 r.
Możliwość prowadzenia ksiąg rachunkowych mimo przychodów ze sprzedaży niższych niż 1 200 000 euro wynika wprost z art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 24a ust. 5 ustawy o PIT. Należy tu jednak zwrócić uwagę, że ustawa o rachunkowości i ustawa o PIT w nieco inny sposób określają rodzaje przychodów uwzględnianych obliczania limitu:
- według ustawy o rachunkowości należy sumować przychody ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych;
- według ustawy o PIT chodzi o łączną sumę przychodów z działalności gospodarczej, bez należnego VAT.
Wzór zawiadomienia nie jest określony przepisami. Wystarczy, że w treści dokumentu wspólnicy spółki poinformują o zamiarze rozpoczęcia prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2013 r. na podstawie powołanych wyżej przepisów ustawy o rachunkowości i ustawy o PIT.