Zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe w Polsce prowadzi się w walucie polskiej. Konsekwencją tego przepisu jest to, że również roczne sprawozdanie finansowe i jego poszczególne elementy należy zaprezentować w złotych polskich.

Dlatego wszystkie posiadane przez jednostki aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych na dzień bilansowy należy przeliczyć na złote polskie. Przeliczenia, zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o rachunkowości, dokonuje się po obowiązującym na dzień bilansowy średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

W  jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, do wyceny aktywów i pasywów na 31 grudnia 2010. należy zastosować średnie kursy dla poszczególnych walut ogłoszone przez NBP w tabeli kursów nr 255/A/NBP/2010 z 31 grudnia 2010.

Jeżeli aktywa i pasywa są wyrażone w walutach obcych, dla których NBP nie ogłasza kursu, kurs tych walut na dzień bilansowy określa się na podstawie znanych jednostce tabel kursowych, stosując relację do obranej przez jednostkę waluty odniesienia.

Wycenie bilansowej podlegają wyrażone w walutach obcych zarówno aktywa, jak i pasywa. W związku z tym obowiązkiem wyceny objęte są również wszelkie zobowiązania jednostki wyrażone w walutach obcych a nierozliczone na dzień bilansowy.

W wyniku przeprowadzonej wyceny powstaną  różnice kursowe. Jeżeli kurs na dzień zarachowania zobowiązania, w tym z tytułu zaciągniętego kredytu lub otrzymanej pożyczki, jest wyższy od kursu średniego NBP na dzień bilansowy, powstaną dodatnie bilansowe różnice kursowe.

Ujemne różnice kursowe natomiast powstaną, gdy kurs na dzień powstania zobowiązania będzie niższy od kursu średniego NBP na dzień bilansowy. Tak powstałe różnice kursowe zgodnie z ustawą o rachunkowości zaliczamy odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych.

W rachunku zysków i strat – na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości – są one wykazywane per saldo, po skompensowaniu ze sobą i prezentowane jako inne przychody finansowe lub jako inne koszty finansowe.

Autorka jest kierownikiem zespołu księgowego w BSO Outsourcing

Czytaj także:

Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2010 rok

Polecamy serwis:

Sprawozdania finansowe