Łączna kwota, jaka wpłynęła do firm audytorskich jako wynagrodzenie za badania i przeglądy sprawozdań finansowych spółek giełdowych za 2008 r., obniżyła się w porównaniu z wartością umów dotyczących 2007 r. o ok. 10 proc. W minionym roku stawki za audyt także spadały.

– Rynek usług audytorskich w 2009 r. był szczególnie trudny. Kryzys dotknął większości sektorów gospodarki, ograniczony został dostęp do zewnętrznego finansowania, co spowodowało próby ograniczania kosztów. Nie mogło to nie dotknąć usług badania sprawozdań finansowych – mówi Bogdan Dębicki, partner w dziale audytu KPMG. – Jednostki gospodarcze albo wywierały presję na zmniejszenie kosztów badania, albo zmieniały firmy audytorskie na tańsze. Potwierdzeniem tego stanu były spore ruchy wśród firm badających jednostki notowane na GPW – dodaje.

Ubiegły rok przyniósł obniżkę stawek pobieranych przez firmy audytorskie. W tym roku ceny nie powinny już spadać. Dlaczego? – Zapisy nowej ustawy o biegłych rewidentach wprowadzają szereg regulacji, których celem jest zabezpieczenie niezależności, w tym również obowiązek kształtowania wynagrodzeń audytora w korelacji do pracochłonności, stopnia złożoności prac i wymaganych kwalifikacji do realizacji usługi. Te twarde reguły będą musiały wpłynąć na odwrócenie spadkowych tendencji cen usług audytorskich – wyjaśnia Zbigniew Czupryniak, prezes PKF Audyt. – Okres presji cenowej mamy już za sobą – dodaje Paweł Pepliński, partner zarządzający działem audytu PricewaterhouseCoopers.