Aktualizacja: 13.06.2017 08:35 Publikacja: 13.06.2017 08:35
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
We wtorek 13 czerwca wchodzi w życie część nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która może się okazać się bardzo niekorzystna dla prawie 2 mln firm, jakie obecnie płacą składki do ZUS.
Najważniejsza, bo bardzo kontrowersyjna zmiana to wprowadzenie do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych art. 38a, który daje ZUS swobodę w ustalaniu, kto powinien być płatnikiem składek za daną osobę i prawo do przerzucania składek między przedsiębiorcami.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jeśli do wypadku przy pracy doszło wyłącznie wskutek naruszenia przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, które nastąpiło umyślnie lub z powodu rażącego niedbalstwa, ubezpieczony nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Gdy ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, ZUS może żądać zwrotu zasiłku.
Przesłanki utraty zasiłku chorobowego dalej będą budzić wątpliwości – twierdzi ZUS. Problematyczne będzie też łączenie pracy w jednej firmie z L4 w drugiej.
Szykują się duże zmiany w zasadach przebywania na L4. Nowe przepisy dadzą pracownikom szerszy wachlarz dozwolonych aktywności, a nawet możliwość wykonywania pracy. Z drugiej strony ZUS zyska nowe uprawnienia do kontroli.
Tylko wyjątkowo wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło. Nie jest nim samo prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy seminariów, nawet tych niestandardowych. W takim przypadku umowa z wykładowcą to zlecenie objęte obowiązkową składką zdrowotną.
ZUS nieustannie przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich. W efekcie wstrzymuje wypłatę sporej części zasiłków chorobowych. Z jakich powodów ZUS może zakwestionować zasadność L4? Jak wyglądają przeprowadzane w tym zakresie kontrole?
ZUS może badać wysokość podstawy składek na ubezpieczenia społeczne pod kątem jej ekwiwalentności do pracy oraz możliwości i potrzeb pracodawcy. Dotyczy to też przedsiębiorców, którzy deklarują wysokość tej podstawy za siebie. ZUS może uznać, że doszło do wyłudzenia zasiłku.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych reguł dotyczących przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich, wypłat zasiłku chorobowego, a także systemu orzekania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas