Anna abramowska
Tak wynika z komunikatu ZUS wydanego 13 marca 2015 r. W piśmie tym organ rentowy informuje, że nie będzie kwestionował błędnych rozliczeń składek za okres od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 r. Błędnych, mimo że sporządzonych zgodnie z zusowskim poradnikiem.
O co chodzi? Podstawą do wydania komunikatu (patrz: komunikat ZUS z 13 marca 2015 r.) była zmiana stanowiska organu rentowego co do okresu, za jaki nie trzeba opłacać za rodzica wracającego do pracy po urlopie rodzicielskim/wychowawczym składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pisaliśmy o tym 5 lutego br. w artykule „Zamieszanie z ulgą na rodziców".
Problem pojawił się w momencie, gdy ZUS zmienił wytyczne co do przychodów, które są objęte tą ulgą. Najpierw informował, że zwolnienie obejmuje zarobki wypłacone w okresie, w którym przysługuje ulga. Później zmienił zdanie i wskazał, że chodzi o wypłaty należne za ten okres, bez względu na datę wypłaty. Po naszej prośbie o wyjaśnienie, jak stosować zmienione wytyczne, po cichu zaktualizował poradnik i wrócił do poprzednich zasad. Co ciekawe, w czasie roszad interpretacyjnych stan prawny nie ulegał zmianie.
Poradnik z marca 2013 r. określał zasady korzystania z ulgi na FP i FGŚP) za rodzica, który wrócił do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym (nie wspominał o urlopie rodzicielskim, którego jeszcze wtedy nie było). ZUS informował w nim płatników, że nie mają naliczać tych składek od przychodów pracowników za miesiące następujące po tym, w którym zakończył się urlop. W aktualizacji z maja 2014 r. przemycił jednak opisaną zmianę, że zwolnione są tylko przychody należne za okres zwolnienia. Ostatni zwrot nastąpił w styczniu br., gdy ZUS zatoczył interpretacyjne koło i wrócił do starych zasad.
Co marcowy komunikat oznacza dla zdezorientowanych płatników? Jeśli ktoś stosował „stare" wytyczne ZUS w okresie, w którym organ przez chwilę chciał, aby płatnicy inaczej kwalifikowali przychody podlegające zwolnieniu (maj–grudzień 2014 r.), to nie będzie miał składkowej niedopłaty. Oczywiście płatnicy składek skrupulatnie śledzący poradniki ZUS i sumiennie stosujący się do bieżących wytycznych urzędników też nie mogą ponieść konsekwencji zmian interpretacyjnych urzędników. Niestety, tej kwestii ZUS nie poruszył w komunikacie. Jeśli więc płatnik stosował się do bieżących wskazówek i przez sześć miesięcy 2014 r. obejmował zwolnieniem przychody należne za okres, za który zwolnienie to przysługuje, dla świętego spokoju powinien zachować wyjaśnienia organu uzasadniające dokonane rozliczenia >patrz: wyciąg z poradnika ZUS – wersja z maja 2014 r.
Komunikat zus z 13 marca 2015 r.
[...]
2. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP, o którym mowa w art. 104a, art. 104b ust. 1 oraz art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz w art. 9a, art. 9b ust. 1 oraz art. 9c ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, dotyczy kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wypłaconych (postawionych do dyspozycji) w okresie przysługującego zwolnienia. Powyższą zasadę należy stosować począwszy od rozliczenia składek za marzec 2015 r.
Rozliczenie tych składek za okres od 04/2014 do 02/2015 dokonane z zastosowaniem wyżej przedstawionej zasady nie będzie kwestionowane.