Rz: Zdaniem ZUS, jeśli z uprawnień rodzicielskich korzystała zarówno matka, jak i ojciec, prawo do zwolnienia ze składek na FP i FGŚP przysługuje tylko pracodawcy jednego z nich. Czy ta ulga nie powinna przysługiwać obojgu pracodawcom?

Andrzej Radzisław: Moim zdaniem tak. W ustawie nie ma warunku, że takie uprawnienie przysługuje tylko na jednego z rodziców. Prawo do zwolnienia z opłacania składki na FP ma płatnik, który udzielił jednego z urlopów, o których mowa w ustawie i który po zakończeniu tego urlopu w dalszym ciągu zatrudnia pracownika. Innych warunków ustawa nie przewiduje. Uznanie, że zwolnienie dotyczy tylko jednego z rodziców, nie ma więc oparcia w ustawie.

Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia, gdy nie ma ciągłości w korzystaniu z uprawnień rodzicielskich?

Okres 36 miesięcy jest liczony od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym dana osoba wróciła do pracy. Zwolnienie ma zastosowanie do przychodów wypłaconych od tego miesiąca.

Jeżeli po powrocie z urlopu rodzicielskiego przed przejściem na wychowawczy ubezpieczona wykorzystuje urlop wypoczynkowy, to jest to traktowane jako powrót do pracy. Gdy więc zakończyła urlop rodzicielski 25 marca, a od 26 marca do 24 kwietnia wykorzystuje urlop wypoczynkowy, to zwolnienie przysługuje od 1 kwietnia do przychodów, które otrzyma w tym miesiącu.

Jeśli po zakończeniu urlopu wypoczynkowego pracownica przejdzie na urlop wychowawczy, to po powrocie z niego zakład nie będzie musiał za nią opłacać składek na FP za kolejne miesiące aż do wyczerpania okresu zwolnienia.

Jak podjęcie pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego u pracodawcy, który udzielił urlopu, wpływa na jego prawo do ulgi?

Sprawa ta nie jest jednoznacznie rozstrzygnięta. Raczej należy uznać, że to zwolnienie przysługuje dopiero po zakończeniu tych urlopów i po faktycznym powrocie do pracy na cały etat. Taka interpretacja też jest korzystniejsza dla płatników, bo po zakończeniu urlopów wynagrodzenie tej osoby jest wyższe niż w okresie, gdy łączy ona przebywanie na urlopie, np. rodzicielskim z pracą.

—rozmawiała Anna Abramowska