Aktualizacja: 10.04.2015 02:00 Publikacja: 10.04.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Rz: Prawo do zasiłku przedawnia się po sześciu miesiącach od ostatniego dnia wymagalności świadczenia. Czy ten czas może się wydłużyć, gdy ZUS kwestionuje podleganie ubezpieczeniom?
Andrzej Radzisław: Zazwyczaj gdy ZUS wydaje decyzję stwierdzającą, że konkretna osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym, równocześnie odmawia mu wypłaty zasiłku, gdy ta osoba o niego się ubiega. Jeśli od obu decyzji ubezpieczony odwoła się do sądu, tę drugą sprawę sąd najczęściej zawiesza do czasu rozstrzygnięcia tej pierwszej. Jeśli zatem ZUS wyda dwie decyzje, od obu należy wnieść odwołanie do sądu. W takim przypadku roszczenie o zasiłek nie przedawnienia się. Gdy zakończy się pierwsza sprawa, sąd podejmie spór zasiłkowy. Jego rozstrzygnięcie jest wtedy formalnością.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas