Rz: Kiedy ZUS uzupełnia przychód do naliczenia zasiłku dla przedsiębiorcy, który zachorował w pierwszym miesiącu ubezpieczenia chorobowego?

Andrzej Radzisław: Wówczas, gdy przedsiębiorca zachoruje w tym samym miesiącu, w którym rozpoczął działalność. Oczywiście kwestię podstawy wymiaru zasiłku rozważa się pod warunkiem, że w ogóle przysługuje prawo do świadczenia, czyli przedsiębiorca ma wymagany 90-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego. Wlicza się tu wcześniejsze okresy tego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie była dłuższa niż 30 dni. Zatem zasiłek chorobowy przysługuje przedsiębiorcy, gdy ma odpowiednio długi wcześniejszy staż ubezpieczeniowy, który wraz z ubezpieczeniem chorobowym z działalności trwał co najmniej 90 dni.

Czy ZUS bierze pod uwagę wszystkie wcześniejsze okresy ubezpieczenia chorobowego?

Tak, ale tylko jeśli chodzi o okres wyczekiwania na prawo do zasiłku. Znaczenie mają wtedy wszystkie tytuły, z których przedsiębiorca był objęty ubezpieczeniem chorobowym – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. W ten sam sposób traktuje się zarówno umowę o pracę, gdzie ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe, jak i umowę zlecenia – kiedy ma ono charakter dobrowolny. Trochę inaczej jest, jeśli chodzi o kwestię uzupełnienia podstawy zasiłku, gdy przedsiębiorca zachoruje zaraz na początku działalności. Konieczne jest, aby poprzednio podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu – np. z pracy na etacie czy zlecenia. Ten warunek nie jest spełniony, jeśli wcześniejszym okresem ubezpieczenia była działalność i po przerwie to również jest działalność.

Jakich tytułów ZUS nie traktuje jako „ubezpieczenie chorobowe z innego tytułu"?

Dla przedsiębiorcy innym tytułem nie jest inna działalność ani współpraca przy prowadzeniu działalności. Zdaniem ZUS dotyczy to sytuacji, gdy:

- przedsiębiorca objęty dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym wyrejestrowuje się z niego, ale w dalszym ciągu tę działalność prowadzi i po przerwie trwającej nie dłużej niż 30 dni ponownie zgłasza się do tego ubezpieczenia z działalności.

- przerwa (do 30 dni) w ustaniu ubezpieczenia chorobowego i ponownym objęciu wystąpi między prowadzeniem działalności i wykonywaniem współpracy,

- ustanie ubezpieczenia chorobowego (po przerwie do 30 dni) i ponowne nim objęcie wynika ze zmiany kodu tytułu do ubezpieczeń osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, np. z powodu zakończenia dwuletniego okresu, w którym składki mogła opłacać od niższej podstawy wymiaru (zmiana kodu z 0570xx na 0510xx); albo zmiana kodu z 0510xx na 0543xx, gdzie powodem może być np. przekształcenie działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej w spółkę jawną.

—rozm. Anna Abramowska