Z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji może wystąpić do ZUS jedynie przedsiębiorca. Chodzi o osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, która ma zdolność prawną, wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. Uprawnienie to nie przysługuje zatem osobie, która nie ma statusu przedsiębiorcy, np. zamierzającej rozpocząć prowadzenie działalności.

O co można zapytać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest właściwy do wydania interpretacji przepisów w sprawach:

Jest to enumeratywnie określony katalog problemów, którymi w tym trybie na wniosek przedsiębiorcy może się zająć ZUS. Nie może on wystąpić ?o wydanie interpretacji np. ?w kwestii prawa do świadczeń ?z ubezpieczeń, zasad składania i wypełniania dokumentów ubezpieczeniowych.

Niezbędna treść

Interpretacja przepisów jest zawsze wydawana w indywidualnej sprawie. Dlatego przedsiębiorca musi przedstawić we wniosku skierowanym do ZUS zwięźle i dokładnie stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, ?a także własne stanowisko ?w sprawie. Musi on także podać swoje dane: firmę, oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu, numer identyfikacji podatkowej, numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo zamieszkania.

Pamiętać trzeba, że ZUS, wydając pisemną interpretację przepisów, nie rozstrzyga konkretnej sprawy administracyjnej, w szczególności sprawy spornej. Nie sprawuje bowiem ?w tym trybie funkcji kontrolnej i nie ma kompetencji, aby wskazywać właściwą drogę postępowania. ZUS przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia przepisów prawa i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do konkretnej sprawy w oparciu ?o przedstawiony stan faktyczny, bez możliwości prowadzenia postępowania wyjaśniającego czy dowodowego (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ?z 3 września 2013 r., III AUa 193/13).

Składając wniosek o wydanie interpretacji, można skorzystać ze wzoru opracowanego przez ZUS. Jest on dostępny na stronie internetowej www.zus.pl w zakładce formularze.

Ile to kosztuje

Za wydanie przez ZUS pisemnej interpretacji trzeba zapłacić 40 zł. Gdy jednak jeden wniosek będzie dotyczył dwóch lub więcej stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę będzie stanowiła wielokrotność tej kwoty. Trzeba ją wnieść ?w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty wniosek pozostawia się bez rozpoznania.

Z uwagi na to, że termin do wydania przez ZUS pisemnej interpretacji biegnie dopiero od dnia otrzymania kompletnego ?i opłaconego wniosku, dowód uiszczenia opłaty warto dołączyć do wniosku. Dokonując przelewu, w polu tytułem należy podać NIP wnioskodawcy oraz wpisać „opłata za wniosek ?o wydanie interpretacji".

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaoszczędzić wymienioną kwotę, mogą zamiast występowania o indywidualną interpretację przeglądać Biuletyn Informacji Publicznej. Tam zamieszczane są wszystkie interpretacje ZUS. Może się zdarzyć, że ZUS wydawał decyzję w interesującej przedsiębiorcę sprawie. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo żmudna praca.

30 dni na odpowiedź

Wniosek o wydanie interpretacji przepisów  składa się ?w jednym z dwóch oddziałów ZUS – w Gdańsku albo Lublinie. Właściwość oddziału ustala się zgodnie z adresem podanym we wniosku. Przykładowo, wnioski przedsiębiorców z Warszawy ?i Poznania rozpatruje ZUS ?w Gdańsku, a właścicieli firm ?z Krakowa i Wrocławia oddział w Lublinie. Jeżeli wnioskodawca pomyli oddziały, nie ma to dla niego negatywnych konsekwencji. Podanie zostanie przekazane do właściwego urzędu.

ZUS ma obowiązek udzielić przedsiębiorcy pisemnej interpretacji bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu ?30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania decyzji ?w tym terminie przedsiębiorca może uznać, że stanowisko zaprezentowane przez niego we wniosku jest prawidłowe.

Prawo, a nie obowiązek

Przedsiębiorca nie jest związany interpretacją udzieloną przez ZUS. Może on, ale nie musi  zastosować się do niej. Jeżeli jednak postąpi zgodnie ze stanowiskiem ZUS, to nie może być obciążony sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, ?w jakim zastosował się do niego. Jeśli, przykładowo, opłacił składki od preferencyjnej podstawy wymiaru zgodnie z decyzją ZUS, to ten nie może następnie dochodzić od niego wyższych składek i odsetek ?z tego powodu, że zmienił wykładnię przepisów. Wydana interpretacja pełni zatem głównie funkcję ochronną dla wnioskodawcy.

Jeśli przedsiębiorca nie będzie się zgadzał ze stanowiskiem ZUS, ma prawo zaskarżyć decyzję do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (postanowienie SN ?z 18 stycznia 2012 r., II UK 113/11). Musi wnieść odwołanie w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

podstawa prawna: art. 10, art. 10a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 672 ze zm.)

podstawa prawna: art. 83 d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)