Rz: Czy ZUS może ukarać płatnika, który nieprawidłowo wyliczy stawkę składki wypadkowej?
Andrzej Radzisław:
Tak, jeśli okaże się ona zaniżona. ?W takiej sytuacji urząd może w decyzji zobowiązać płatnika, aby przez cały rok składkowy wpłacał 150 proc. prawidłowo określonej stawki. Płatnik, który nieprawidłowo wyliczy składkę, musi złożyć korekty dokumentów oraz uregulować zaległość wraz ?z odsetkami za zwłokę. ?Jeśli nie zgadza się z decyzją ZUS, może się od niej odwołać do sądu.
Czy płatnik ma jakąś możliwość obrony przed nałożeniem takiej kary?
Może próbować wykazać, że zgłoszenie nieprawdziwych danych nastąpiło z przyczyn ?przez niego niezawinionych. W takiej sytuacji ZUS nie powinien stosować sankcji ?w postaci o połowę wyższej składki (wyrok SN z 8 listopada 2013 r., II UK 147/13).
Czy mały płatnik, który do tej pory dokonywał wpłat ?w ryczałtowej stawce, ?a teraz zwiększył średnie zatrudnienie do co najmniej dziesięciu osób, może ?liczyć na pomoc ZUS ?i sprawdzenie, czy prawidłowo ustalił wysokość obowiązującej go daniny?
Zmiana liczby zatrudnionych w trakcie ?roku składkowego ?nie wpływa na obowiązującą płatnika stopę procentową składki wypadkowej. Nowa jej stawka, spowodowana zwiększeniem zatrudnienia będzie obowiązywała firmę dopiero w kolejnym roku składkowym. Jeśli ?w następnym sezonie ?płatnik będzie miał obowiązek samodzielnie ustalić stopę procentową składki, to oczywiście może zwrócić się o pomoc do ZUS ?z prośbą o potwierdzenie, ?czy prawidłowo ustalił obowiązującą go stawkę.
Komu ZUS podwyższy składkę wypadkową z urzędu?
Temu, kto poda nieprawdziwe dane mające wpływ na wysokość składki wypadkowej. ZUS ustali stawkę składki na ubezpieczenie wypadkowe w wysokości ?150 proc. stawki należnej.
Urząd może też podwyższyć składkę na wniosek inspektora pracy. Taka sankcja może dotknąć płatnika, u którego w czasie dwóch kolejnych kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wówczas, w drodze decyzji, ZUS podwyższy o 100 proc. stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalaną na najbliższy rok składkowy.
—rozm. Anna Abramowska