Jeśli dziecko urodzi pracownica, która  prowadzi również własny biznes, od porodu, a czasem nawet wcześniej, nie zapłaci od niego składek. Obowiązkowo podlegać będzie ubezpieczeniom społecznym jako osoba pobierająca zasiłek macierzyński.

W tym czasie koszty składek poniesie za nią budżet państwa, a rozliczy je ZUS. Zasady te potwierdził ZUS w interpretacji składkowej z 22 stycznia 2014 r.  Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1c ustawy systemowej budżet państwa sfinansuje za nie składki za czas pobierania zasiłku.

Wszystkie przedsiębiorcze mamy, które z biznesu opłacają składkę chorobową, po porodzie mają prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego (za okres odpowiadający podstawowemu zasiłkowi macierzyńskiemu – 20 tygodni, dodatkowemu zasiłkowi macierzyńskiemu – 6 tygodni oraz urlopowi rodzicielskiemu – 26 tygodni).

Jeśli składki na ubezpieczenie chorobowe odprowadzały z dwóch tytułów, tzn. obowiązkowo z umowy o pracę i dobrowolnie z działalności gospodarczej, to otrzymają dwa zasiłki macierzyńskie.

O zasadzie tej powinny pamiętać szczególnie te panie, którym kończy się 24-miesięczna ulga składkowa dla osób startujących z biznesem. Jeśli pod koniec preferencji urodzą dziecko, to otrzymają zasiłek i  przedłużą sobie okres preferencji składkowych. Pobierając zasiłek macierzyński z biznesu, nie mają zakazu dalszego prowadzenia firmy. Mogą prowadzić działalność bez obawy, że ZUS zabierze zasiłek. Co więcej, z biznesu nie będą musiały opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Będą musiały opłacać jedynie składkę zdrowotną – 270,40 zł. Ta opłata zawsze jest stała, miesięczna i niepodzielna.  Jedyną możliwością zwolnienia się z konieczności opłacania tej składki jest zawieszenie działalności.