Członkowie otwartych funduszy emerytalnych mają czas do 31 lipca 2014 r. na podjęcie decyzji, czy chcą pozostać przy II filarze, czy ich składka ma trafiać do ZUS.

Zgodnie z art. 11 ustawy ?z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ?z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (DzU ?z 2013 r., poz. 1717) oświadczenie w tej sprawie członkowie OFE mogą złożyć w ZUS od ?1 kwietnia do 31 lipca. Możliwa jest forma pisemna albo też przekazanie do ZUS dokumentu elektronicznego (uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu, przez system teleinformatyczny udostępniony bezpłatnie przez ZUS).

Członek OFE zachowa ten termin, jeśli przed jego upływem nada oświadczenie listem w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (DzU z 2012 r., ?poz. 1529).

Wskazana decyzja

Druk oświadczenia określa rozporządzenie Rady Ministrów z 27 stycznia 2014 r. ?w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego ?o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się ?z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych (DzU z 2014 r., poz. 140).

Ubezpieczony może w nim zadeklarować, aby część jego składki była przekazywana do OFE:

Takie oświadczenie to deklaracja ubezpieczonego, że chce, aby odpowiedni procent odprowadzanej za niego składki emerytalnej nadal trafiał na konto w OFE. Jednocześnie musi w nim wskazać, który to ma być fundusz.

Deklaracja to za mało

Gdy ubezpieczony w oświadczeniu złożonym w ZUS wskaże, że pozostaje w II filarze, ale wybiera inny fundusz, powinien zawrzeć z nim umowę. ?W przeciwnym wypadku składki za niego będą wpływały do dotychczasowego OFE, którego jest członkiem.

Zatem osoba, która ma zamiar pozostać w OFE, ale zmienić fundusz, po złożeniu oświadczenia w tej sprawie powinna podpisać umowę ?z wybranym OFE. Dopiero wtedy pieniądze będą przekazywane do nowego funduszu.

To, że podstawą do zmiany OFE jest zawarcie umowy, a nie sama deklaracja o takim zamiarze, potwierdza również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Według zapewnień prezesa ZUS osoby, które chcą zmienić OFE, nie muszą się obawiać, że ich składki tam nie trafią. Organ emerytalny będzie bowiem wysyłał informacje do wybranego przez ubezpieczonego funduszu, który będzie mógł zawrzeć z nim umowę. Gdy nie dojdzie do jej podpisania, ubezpieczony pozostanie w dotychczasowym OFE ?i będzie mógł dokonać zmiany później na ogólnych zasadach.

Otwarta droga ?do zmian

Decyzja ubezpieczonego ?o pozostaniu w OFE lub rezygnacji z członkostwa nie jest ostateczna. Począwszy od 2016 r., co cztery lata, od 1 kwietnia do 31 lipca, ubezpieczeni będą mogli złożyć w ZUS pisemnie lub ?w formie dokumentu elektronicznego oświadczenie o wycofaniu się z członkostwa lub przystąpieniu do II filaru.

10 lat przed emeryturą

Oszczędności na koncie ?w OFE nie można gromadzić do uzyskania emerytury. Zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą przewidują, że fundusz będzie musiał przekazać środki zgromadzone na rachunku jego członka na fundusz emerytalny FUS dziesięć lat przed osiągnięciem przez tę osobę wieku emerytalnego. Fundusz poinformuje ubezpieczonego o rozpoczęciu ?i sposobie przekazywania jego oszczędności do ZUS.

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegały dziedziczeniu.

Każdy członek II filaru ma otrzymywać od swojego funduszu, w regularnych odstępach czasu (nie rzadziej jednak niż co 12 miesięcy), informację o:

Informacja będzie przesyłana w trybie i formie uzgodnionych z członkiem funduszu.

Skutki braku pisma

Jeśli ubezpieczony nie złoży w ZUS oświadczenia do 31 lipca 2014 r., będzie to jednoznaczne z rezygnacją z członkostwa w ofe. Składka na jego ubezpieczenie emerytalne, począwszy od tej opłaconej za lipiec 2014 r., będzie w całości przekazywana do ZUS i ewidencjonowana na subkoncie.

Bez losowania

Osoba podejmująca zatrudnienie, która nie wybierze żadnego funduszu, nie będzie jak dotychczas przypisywana do któregoś z nich w drodze losowania. Całość składki na jej ubezpieczenie emerytalne trafi na subkonto w ZUS.