Mam 24 lata i prowadzę działalność gospodarczą. Również studiuję. Chcę dodatkowo zatrudnić się na 1/4 etatu bądź pełen etat. Czy w takim przypadku z działalności będę płacił tylko składkę zdrowotną? I co z ZUS-em płaconym przez pracodawcę?

- pyta czytelnik

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Osoby te do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy-zlecenia ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Zasada ta nie dotyczy jednak ani działalności gospodarczej, ani umowy o pracę.

Studencki etat zawsze oskładkowany

Umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych i to bez względu na wymiar czasu pracy, rodzaj zawartej umowy, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, posiadanie innych tytułów do ubezpieczeń i wielkość uzyskiwanych z nich przychodów, czy też ilość nawiązanych i trwających stosunków pracy.

W razie zbiegu pracowniczego etatu z innymi tytułami do ubezpieczeń zasada jest jedna: etat zawsze podlega oskładkowaniu.

Opłacić należy wszystkie składki: emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową i zdrowotną. 

Nie ma również żadnych wyjątków dla pracowników emerytów, rencistów, uczniów czy studentów.

Działalność gospodarcza studenta

O tym czy z działalności gospodarczej student zapłaci składki zdecyduje wielkość osiąganego przychodu z etatu. A dokładniej rzecz ujmując wysokość podstawy wymiaru składek społecznych z etatu. Jeśli pracownik, w przeliczeniu na okres miesiąca, dostaje mniej niż minimalne wynagrodzenie, to musi obowiązkowo zgłosić się do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z działalności i płacić składki jak przedsiębiorca. Jeśli wypłata jest większa - z działalności będzie musiał uiścić jedynie składkę zdrowotną.

Dodajmy, że przeliczeniu podlega podstawa wymiaru składek, jeżeli wynikające z umowy o pracę wynagrodzenie przysługujące za cały miesiąc pracy jest równe co najmniej kwocie minimum. Co istotne, podstawy wymiaru składek nie przeliczamy przy umowie o pracę na niepełny etat, z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia.

PRZYKŁAD:

Adam B. 24-letni student prowadzący działalność gospodarczą zatrudnił się na 1/2 etatu z wynagrodzeniem miesięcznym 1000 zł. Ponieważ kwota ta jest niższa niż obowiązujące obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę (te wynosi 1386 zł), pan Adam będzie musiał opłacić wszystkie składki z działalności. Oczywiście pracodawca pana Adama również odprowadzi należne składki z umowy o pracę.

Zlecenie najlepsze dla studenta

Jeśli student płaci składki z działalności na preferencyjnych zasadach (zatem od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia - czyli obecnie od kwoty 415,80 zł), to najlepszą formą na zdobycie dodatkowych pieniędzy będzie umowa o dzieło (ta bowiem nie podlega oskładkowaniu, chyba że zawierana jest z własnym pracodawcą lub wykonywana na jego rzecz). Jeśli student nie skończył 26 roku życia warto również pomyśleć o zleceniu - uzyskane z tytułu jego wykonania pieniądze też nie będą podlegały oskładkowaniu aż do 26 urodzin pracującego studenta.

Podstawa prawna:

- art. 6,18 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)

Zobacz serwis:

Składki ZUS » Kto i od jakiej umowy płaci składki » Studenci