[b]Mój były pracodawca przesłał do ZUS informację, z której wynika, że przez 2 tygodnie (1-16 sierpnia 2009 r.) byłam zatrudniona na pełnym etacie jednocześnie u niego i u nowego pracodawcy (u którego pracuję od 1 sierpnia 2009 r. do dzisiaj). Czy ja tej informacji nie muszę jakoś prostować? Z mojego świadectwa pracy wynika, że moja umowa z pierwszym pracodawcą rozwiązana została z dniem 31 lipca 2009 r. Jednak w sierpniu 2009 r. wykonywałam dla byłego pracodawcy zlecenie, które później przez sąd pracy zostało uznane za umowę o pracę. Czy mój były pracodawca nie powinien rozliczyć się z ZUS-em za czas mojego zlecenia uznanego za etat? Czy ja powinnam dostać jakieś świadczenia? Co robić? [/b]
Umowa o pracę zawsze rodzi obowiązek w zakresie ubezpieczeń społecznych i to bez względu na wymiar czasu pracy, wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, wielkość przychodu z innego tytułu czy też ilość nawiązanych i trwających stosunków pracy.
Od każdej takiej umowy odrębnie płaci się wszystkie składki:
- emerytalną,
- rentową,
- chorobową,
- wypadkową i
- zdrowotną.
W razie jej zbiegu z innymi tytułami do ubezpieczeń zasada jest jedna: [b]etat zawsze podlega oskładkowaniu[/b]. Nie ma również żadnych wyjątków np. dla pracowników uczniów czy studentów.
Jeśli zatem na podstawie wyroku sądowego zlecenie zostało uznane z umowę o pracę, to na byłym pracodawcy ciążą pewne obowiązki zarówno względem ZUS, jak i w stosunku do byłego pracownika.
Oczywiście oprócz złożenia tego raportu w trybie korekty, płatnik powinien zapłacić zaległe składki wraz z odsetkami za zwłokę.
[srodtytul]Nalicz składki, skoryguj dokumenty[/srodtytul]
W stosunku do ZUS były pracodawca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia należnych składek za dwa tygodnie etatowej pracy i skorygowania wysłanej do ZUS dokumentacji ubezpieczeniowej.
Płatnik musi zatem w miesiącu, w którym wypłacił należności dla byłego pracownika, złożyć w trybie korekty raport składkowy ZUS RCA z kodem 30 00xx i odprowadzić wszystkie należne z etatu składki z uwzględnieniem odsetek za zwłokę.
[srodtytul]Wypłać należności, sprostuj świadectwo pracy[/srodtytul]
Natomiast w stosunku do byłego pracownika musi:
- sprostować wydane świadectwo pracy,
- uregulować należności przysługujące byłemu pracownikowi (chociażby w postaci wynagrodzenia za dwutygodniową pracę etatową, wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i inne dodatki do wynagrodzenia - jeśli byłyby należne za czas zlecenia uznany przez sąd za etat).
Należy pamiętać, że powyższe roszczenia byłego pracownika przedawnią się zgodnie z art. 291 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3805C31C3E8CA8CD90ABC180076F9E82?id=76037]kodeksu pracy[/link] z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (czyli w tym wypadku od dnia uprawomocnienia się wygranego wyroku).
[ramka][b]Więcej informacji o zasadach naliczania i odprowadzania składek ubezpieczeniowych[/b] w serwisie: [link=http://www.rp.pl/temat/56245.html]rp.pl » Dobra Firma » ZUS » Składki ZUS [/link][/ramka]