Dla potrzeb ubezpieczenia społecznego w rozumieniu art. 8 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205 poz. 1585 ze zm.)[/link] za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, twórcę i artystę oraz osobę prowadzącą działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest również wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, a także osoba prowadząca niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych wyróżnia ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy systemowej obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi.

Ponieważ osoba prowadząca działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, obowiązkowo podlega też ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 ust. 1). Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu podlega zawsze dobrowolnie, to znaczy na swój wniosek (art. 11 ust. 2).

Ustawa systemowa nie pozostawia żadnych wątpliwości co do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, a co za tym idzie, także wypadkowemu przedsiębiorcy rencisty (art. 12 ust. 1).

Mianowicie podlega on obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu aż do czasu ustalenia prawa do emerytury. Podkreślić należy, że chodzi tu wyłącznie o rencistę pobierającego rentę z tytułu niezdolności do pracy. Tak wskazuje art. 9 ust. 4c ustawy.