[b]– Z osobą zatrudnioną w naszej firmie na podstawie umowy-zlecenia zostanie zawarta dodatkowo umowa o dzieło i obydwie umowy będą wykonywane równocześnie. Ze zlecenia jest ona zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy zawarcie dodatkowo umowy o dzieło powoduje, że od wynagrodzenia wypłaconego na jej podstawie powinny być naliczone wszystkie składki, czy tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne?[/b] – pyta czytelnik.
[b]Nie[/b], bo zleceniobiorca nie jest pracownikiem. Nie można więc zastosować art. 8 ust. 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).
[srodtytul]Wolna od danin[/srodtytul]
Umowa o dzieło nie jest samoistnym tytułem do objęcia osoby wykonującej taką umowę ubezpieczeniami społecznymi. Taki tytuł do ubezpieczeń nie został bowiem wymieniony w art. 6 ustawy systemowej. Wobec tego osoba, która wykonuje wyłącznie taką umowę, nie powinna być zgłaszana do żadnych ubezpieczeń. W konsekwencji od wypłacanego jej wynagrodzenia nie powinny być opłacane składki.
Jednak w niektórych sytuacjach od wynagrodzenia z umowy o dzieło należności na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne muszą być odprowadzane. Z takim przypadkiem mamy do czynienia, gdy jest zawarta z własnym pracownikiem. To skutek innej definicji pracownika na gruncie przepisów ubezpieczeniowych.
[srodtytul]Szersza definicja[/srodtytul]
W zakresie ubezpieczeń społecznych obowiązuje szersza definicja pracownika niż określona w [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksie pracy[/link].
Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy systemowej za pracownika w rozumieniu tej ustawy uważa się także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksem cywilnym[/link] stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z własnym pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Pracodawca, który zawrze z własnym pracownikiem umowę o dzieło, nie zgłasza dodatkowo tej osoby do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany naliczać i opłacać od zsumowanego wynagrodzenia, które będzie mu wypłacał ze stosunku pracy oraz umowy o dzieło.
[srodtytul]Bez rozciągania[/srodtytul]
Sytuacja wygląda inaczej, gdy mamy do czynienia z zatrudnieniem na podstawie umowy-zlecenia. Osoba, która ma taką umowę i dodatkowo zawrze umowę o dzieło ze zleceniodawcą (z którym ma podpisane zlecenie), nie podlega ubezpieczeniom społecznym z dzieła. Art. 8 ust. 2a ustawy systemowej ma bowiem zastosowanie wyłącznie do umów cywilnoprawnych zawieranych z własnym pracownikiem, a nie ze zleceniobiorcą.
Umowa o dzieło nie jest także samoistnym tytułem do objęcia danej osoby ubezpieczeniem zdrowotnym. Taki tytuł do ubezpieczeń nie jest przecież wymieniony w art. 66 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C789F8BFC5EBB17823A24C725F1CB07D?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link].
W konsekwencji [b]w sytuacji przedstawionej w pytaniu od przychodu z umowy o dzieło istnieje obowiązek opłacania jedynie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych[/b].