Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa coraz więcej skarg w sprawie zasad opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Chodzi o przyjętą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretację przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294728]ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656)[/link]. Wynika z niej, że składki na FEP trzeba płacić za wszystkich zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze, za to emerytury uzyskają tylko wykonujący te prace w pełnym wymiarze czasu (zob. "Rz" z 29 czerwca 2009 r.).
Stanisław Trociuk, p.o. rzecznika, wystąpił w tej sprawie do Jolanty Fedak, minister pracy.
Od 1 stycznia, na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy, pracodawcy mają obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, który urodził się po 31 grudnia 1948 r. i wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 i ust. 5 ustawy warunkiem uznania za pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub charakterze jest ich wykonywanie w pełnym wymiarze czasu, po dniu wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych. Zdefiniowanie pojęć pracownika pracującego w szczególnych warunkach lub charakterze w pierwszym rozdziale, "Przepisy ogólne", powinno oznaczać, że ilekroć w ustawie się one pojawią, tylekroć należy je rozumieć zgodnie z tymi definicjami.
Zdaniem ZUS natomiast obowiązki składkowe określone w rozdziale 6 ustawy dotyczą wszystkich pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze, bez względu na wymiar czasu ich pracy. Uzasadniać to ma brak zapisów o wymiarze w art. 35 ustawy.
Tymczasem art. 4 i następne, dotyczące nabywania prawa do emerytury, również nie zawierają postanowień o wymiarze czasu pracy uprawnionych do niej, co nie przeszkadza ZUS uznawać, że prawo do tych świadczeń mają wyłącznie pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy – odwołując się tym razem do definicji z art. 3 ust. 4 i 5 ustawy.
Stanisław Trociuk zwraca uwagę, że zasady przyznawania emerytur pomostowych powinny wprost i jednoznacznie wynikać z ustawy, a nie z interpretacji. Szczególnie że nie jest ona spójna z interpretacją przepisów określających zasady opłacania składek na FEP. Obowiązek opłacania składek również powinien wprost wynikać z przepisów rangi ustawowej, a nie z ich interpretacji.