Pracodawcy muszą rozliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, którym udzielili urlopu macierzyńskiego, jeżeli wypłacają im zasiłki macierzyńskie. Jeżeli świadczenie takie reguluje ZUS, bo płatnik nie jest do tego uprawniony, to również ZUS składa dokumenty i rozlicza składki za pobierających zasiłek macierzyński. Takie obowiązki nakłada na płatników [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F3D431084A3AEC16D1DEBEF620AB89FF?id=184677]ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Na wychowawczym bez zmian[/srodtytul]

Od września tego roku każda osoba pobierająca zasiłek macierzyński będzie podlegała z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jednak zmiany te nie dotyczą osób przebywających na urlopie wychowawczym. Nadal będą one podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z racji przebywania na wychowawczym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Te osoby również po 31 sierpnia będą przekazywać płatnikowi informację o prawie do emerytury lub renty oraz innych tytułach do ubezpieczeń. Tym samym przebywający na urlopie wychowawczym, który w tym okresie wykonuje umowę-zlecenie lub ma inny tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, podlega ubezpieczeniom z tego innego tytułu (np. wykonywanej równocześnie umowy-zlecenia). Natomiast z urlopu wychowawczego składki w tym okresie nie są za taką osobę wykazywane.

[srodtytul]Poród i przyjęcie na wychowanie[/srodtytul]

Zgodnie z art. 29 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=28D461957FAD869FE26C082A021FC290?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link] zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

- urodziła dziecko,

- przyjęła na wychowanie dziec- ko do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do dziesiątego roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego o jego przysposobienie,

- przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko do siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do dziesiątego roku życia. Te dwa ostatnie punkty stosuje się odpowiednio do ubezpieczonego.

Co najmniej dwa tygodnie zasiłku mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek ten przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.

W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inną działalność zarobkową, aby sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Natomiast w razie skrócenia okresu pobierania zasiłku na wniosek ubezpieczonej matki dziecka po wykorzystaniu przez nią zasiłku macierzyńskiego za co najmniej 14 tygodni przysługuje on ubezpieczonemu ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową, aby osobiście opiekować się potomkiem.

[srodtytul]Także dla zleceniobiorców i przedsiębiorców[/srodtytul]

Najczęściej zasiłek macierzyński wypłaca się osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy, ale prawo do niego mają także inni. Chodzi np. o zatrudnionych na umowę-zlecenie czy prowadzących własną działalność. O ile jednak pracownicy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i tym samym w zasadzie zawsze mają prawo do zasiłku, to wykonujący pracę na podstawie zlecenia i prowadzący działalność tylko wtedy, gdy przystąpią do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Gdy pracownik pobiera równocześnie dwa lub więcej zasiłków macierzyńskich (np. był równocześnie zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę), ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z każdego z tych świadczeń. Prawo do dwóch zasiłków przysługuje także osobie zatrudnionej na umowę o pracę i zlecenie. Jeżeli jej wynagrodzenie z umowy o pracę było niższe od minimalnego, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega zarówno z angażu, jak i ze zlecenia. Gdy ze zlecenia przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i urodzi dziecko, nabędzie prawo do dwóch zasiłków (jeden z umowy o pracę, a drugi ze zlecenia). Z każdego z nich będzie obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

[ramka][b]Jak długo na świadczeniu[/b]

[b]Zasiłek przysługuje przez:[/b]

- 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,

- 31 tygodni, gdy urodziło się dwoje dzieci przy jednym porodzie,

- 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci jednocześnie,

- 35 tygodni, jeśli urodziły się czworaczki przy jednym porodzie,

- 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.[/ramka]