Podstawa wymiaru opłacanych za nich składek emerytalnych i rentowych wyniesie zatem w przyszłym roku 1276 zł dla zatrudnionego na pełnym etacie. Ile to będzie w latach 2010 i 2011, jeszcze nie wiadomo, nie znamy bowiem stawek minimalnych pensji mających wtedy obowiązywać. Od 2012 r. podstawa ta podskoczy natomiast do 60 proc. średniej płacy.
W żadnym jednak wypadku nie może ona od przyszłego roku przewyższać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za 12 miesięcy poprzedzających rozpoczęcie urlopu wychowawczego. To jedna z kilku modyfikacji wprowadzonych przez nowelę do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Dorabianie na macierzyńskim[/srodtytul]
Nowela przewiduje również, że pracownik łączący dodatkowy urlop macierzyński lub na warunkach macierzyńskiego z wykonywaniem pracy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów. Podstawę wymiaru składek dla pobierających świadczenie pielęgnacyjne stanowi właśnie to świadczenie.
Precyzuje też, że zasiłek macierzyński przysługuje przez czas urlopu macierzyńskiego, w tym dodatkowego, urlopu na warunkach macierzyńskiego, w tym dodatkowego, oraz urlopu ojcowskiego.
Wysokość tego zasiłku dla tych ostatnich zmniejszymy jednak proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, kiedy zatrudniony łączy dodatkowy urlop macierzyński lub na warunkach macierzyńskiego z wykonywaniem pracy. To są już jednak zmiany do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Dodatkowy opiekuńczy[/srodtytul]
Ubezpieczonemu ojcu dziecka korzystającemu z urlopu macierzyńskiego po jego dobrowolnym podziale po 14 tygodniach po porodzie przysługuje zasiłek macierzyński. Oprócz tego ma prawo do zasiłku opiekuńczego, gdy przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Należy on mu się maksymalnie przez osiem tygodni.
[srodtytul]Niższe koszty[/srodtytul]
[b]Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie będą opłacać składek na Fundusz Pracy od 1 stycznia 2009 r.[/b] (2,45 proc. podstawy wymiaru) [b]za pracowników wracających z urlopów macierzyńskich, w tym dodatkowych, oraz wychowawczych przez 36 miesięcy, licząc od pierwszego miesiąca po powrocie[/b]. W tym samym czasie obowiązuje zwolnienie z obowiązku odprowadzania za nich składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0, 10 proc. podstawy wymiaru).