[b]Mam firmę i jednocześnie dorabiam na podstawie umowy o pracę. Opłacam tylko składkę zdrowotną. Miesiąc temu napisałem oświadczenie do urzędu skarbowego o zawieszeniu działalności oraz wyrejestrowałem się z ZUS. Co mam zrobić w związku z nowymi przepisami o swobodzie działalności gospodarczej obowiązującymi od soboty?[/b]
Powinien pan jak najszybciej zgłosić zawieszenie działalności w ewidencji w gminie oraz w ZUS. Dotychczas korzystał pan bowiem z nieoficjalnego zawieszenia polegającego na wyrejestrowaniu się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Znowelizowana ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych przewiduje albo okres faktycznej działalności, albo jej zawieszenie. Aby więc po 20 września nadal korzystać z zawieszenia, należy je zgłosić do ewidencji i do ZUS tak, by pisma dotarły do tych instytucji w poniedziałek, 22 września. Inaczej zachodzi niebezpieczeństwo, że ZUS upomni się o składki.
[b]Co oznacza stwierdzenie „zawiesić działalność na pewien czas”? Czy chodzi o miesiąc, dwa, a może trzy? Ile razy w roku wolno to zrobić? Jaki przepis to reguluje?[/b]
Od soboty możemy czasowo zaprzestać prowadzenia działalności na okres od miesiąca do dwóch lat, pod warunkiem że nie zatrudniamy pracowników. Mówi o tym art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=236773]o swobodzie działalności gospodarczej[/link] w wersji obowiązującej od 20 września 2008 r. Ustawa ta nie wprowadza żadnych ograniczeń co do częstotliwości korzystania z tego przywileju. Jeśli zainteresowany dochowa wszelkich formalności i warunków, nie ma przeciwwskazań, by zawieszał działalność kilka razy w roku.
[b]Na jakim formularzu trzeba będzie zgłosić zawieszenie firmy do ewidencji działalności gospodarczej? [/b]
Nie ma jednego urzędowego wzoru zgłoszenia do tej ewidencji zawieszenia działalności. Ustawa podaje natomiast, co należy w nim zamieścić. Zgłoszenie sporządza się zatem samemu na piśmie, podając: oznaczenie przedsiębiorcy, jego numer ewidencyjny, PESEL, miejsce zamieszkania i adres, okres, na jaki zawiesza się działalność. Do tego trzeba dołączyć zaświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.
[b]A gdzie zdobędę takie oświadczenie?[/b]
Nigdzie. Należy je sporządzić samodzielnie, zaznaczając, że nie zatrudnia się pracowników.
[b]Czy podczas zawieszenia działalności wolno przejść na urlop wychowawczy? [/b]
Urlop wychowawczy nie przysługuje przedsiębiorcy, gdyż jest to uprawnienie pracownicze. Od soboty wolno mu jednak w każdej chwili zawiesić działalność i nie ma przy tym znaczenia powód, dla którego to robi. Skoro więc zamierza pani osobiście wychowywać dziecko, proszę zawiesić działalność na ten okres, np. pół roku. Fakt ten musi jednak pani zgłosić w gminie, w ZUS i urzędzie skarbowym. Ale uwaga! Podczas zawieszenia nie może pani prowadzić działalności, co nie znaczy, że trzeba wyłącznie wychowywać dziecko. Można podjąć inną pracę, co np. podczas urlopu wychowawczego jest ograniczone.
[b]Czy w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?[/b]
W okresie tym nie jest on objęty żadnymi ubezpieczeniami – ani społecznymi, ani zdrowotnym. Dlatego by korzystać z darmowych świadczeń medycznych, może przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, zawierając umowę ze swoim oddziałem NFZ. Jest jeszcze inny wariant, w dodatku tańszy. Przedsiębiorca może skorzystać z nieodpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, pod warunkiem że zgłosi go do tego ubezpieczenia np. żona w swoim zakładzie pracy.
[b]Załóżmy, że zawieszę interes na pół roku, a potem będę chciał przedłużyć tę przerwę. Czy będę mógł to zrobić? A może przepisy wprowadzają jakąś minimalną karencję między jednym a drugim zawieszeniem?[/b]
Nic podobnego. Ma pan prawo wydłużyć planowane zawieszenie działalności. Trzeba jednak postąpić tak jak podczas zawieszania działalności, czyli jeszcze raz ją zgłosić w gminnej ewidencji, ZUS i urzędzie skarbowym.