– Na umowy-zlecenia zatrudniamy m.in. tegorocznych maturzystów. Część z nich od października rozpocznie studia, a część w szkole średniej kończy naukę. Od kiedy za te osoby powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

– pyta czytelniczka DF.

Jeżeli umowę-zlecenie wykonuje uczeń gimnazjum, szkoły gimnazjalnej, ponadpodstawowej lub student, który nie ukończył 26 lat, to z tej umowy nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnik nie zgłasza takiej osoby do ubezpieczeń i od wypłaconego jej wynagrodzenia nie nalicza żadnych składek. Tak wynika z art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

W zakresie ubezpieczeń społecznych należy przyjąć, że status ucznia maturzysta ma do końca sierpnia br. Osoby, które przedstawią płatnikowi zaświadczenie o przyjęciu na studia, również do końca września nie powinny być z umowy-zlecenia zgłaszane do ubezpieczeń. Natomiast od 1 października uzyskują status studenta. Oczywiście w okresie, w którym te osoby studiują, a nie ukończyły 26 lat, żadnych składek za nie z umowy-zlecenia się nie opłaca.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Przez studia pierwszego stopnia rozumie się studia licencjackie lub inżynierskie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera. Studiami drugiego stopnia są natomiast studia magisterskie, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Przez jednolite studia magisterskie rozumie się studia magisterskie, na które przyjmowani są kandydaci mający świadectwo dojrzałości, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo równorzędnego. Nie ma znaczenia, czy nauka odbywa się w systemie dziennym, zaocznym, wieczorowym ani to, czy uczelnia jest prywatna, czy państwowa.

Gdy maturzyści po zakończeniu szkoły nie kontynuują nauki od 1 września, z umowy-zlecenia powinni już zostać zgłoszeni na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Składki za te osoby należy naliczyć i opłacić poczynając od wynagrodzenia ze zlecenia należnego i wypłaconego za wrzesień. Od wynagrodzenia należnego za sierpień i wypłaconego we wrześniu składek nie trzeba jeszcze naliczać. Gdy we wrześniu zleceniobiorca otrzyma tylko wynagrodzenie za sierpień, należy złożyć za niego raport ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru i zerową kwotą składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.