Urlopu macierzyńskiego udzielamy tylko w trakcie trwania stosunku pracy. Jeżeli umowa zawarta na czas określony ulegnie rozwiązaniu z dniem porodu lub po tej dacie, to pracownica nie ma już prawa do urlopu macierzyńskiego. Należy się jej jednak zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS. Uprawnienie to wynika z art. 30 ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Po rozwiązaniu okresowej umowy o pracę w ten sposób powinniśmy:

- wyrejestrować kobietę w ciągu siedmiu dni z ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZWUA,

- przekazać do oddziału ZUS właściwego dla miejsca jej zamieszkania druk ZUS Z3 w celu umożliwienia temu oddziałowi naliczenia zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek ten przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało podczas ciąży:

- wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

- z naruszeniem przepisów prawa stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu.

Pracodawca lub syndyk powinien po rozwiązaniu umowy o pracę z powodu upadłości lub likwidacji:

- wyrejestrować pracownicę w ciągu siedmiu dni z ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZWUA,

- przekazać do oddziału ZUS właściwego dla miejsca jej zamieszkania formularz ZUS Z3 w celu umożliwienia temu oddziałowi naliczenia zasiłku macierzyńskiego,

- dostarczyć jej świadectwo pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Zwolniona pracownica nie nabędzie też urlopu wychowawczego, który przysługuje wyłącznie osobom pozostającym w zatrudnieniu.