Zakład prowadzi obowiązkowo zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, a oprócz tego dobrowolnie fundusz socjalno-bytowy utworzony na podstawie układu zbiorowego. Czy świadczenia urlopowe, jakie wypłaca pracownikom z obydwu funduszy, są oskładkowane?
Nie
chodzi tu o świadczenia urlopowe w rozumieniu art. 3 ust. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ustawy). Zgodnie z tym przepisem wypłacają je bowiem wyłącznie zatrudniający 1 stycznia poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, którzy nie zdecydowali się na założenie funduszu socjalnego. Przysługują one każdemu pracownikowi wybierającemu się na urlop obejmujący przynajmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych wypoczynku. Opisana firma nie uiszcza jednak świadczeń urlopowych na podstawie ustawy. A to dlatego, że należy do większych przedsiębiorców (zatrudniających przynajmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty), którzy muszą tworzyć fundusz socjalny. Reasumując: opisane świadczenie nie jest prawdziwym świadczeniem urlopowym z ustawy, lecz zbliżoną należnością, jaką opisany zakład wypłaca załodze w związku z wypoczynkiem. Jest to jednak świadczenie wypłacane z funduszu socjalnego i jako takie zwolnione w całości od składek.
A co w takim razie ze świadczeniem finansowanym z funduszu socjalnego-bytowego?
Odprowadzamy od niego wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jego wartość doliczamy zatem do przychodów pracownika podlegających oskładkowaniu. Świadczenia pokrywane z funduszu socjalno-bytowego utworzonego na podstawie układu zbiorowego są wyłączone z podstawy wymiaru składek do wysokości odpisu podstawowego, czyli 804,60 zł rocznie. Dotyczy to jednak tylko firm, które nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. A do takich opisany pracodawca nie należy, bo ma zakładowy fundusz. Skoro tak, to wypłacane przez niego personelowi świadczenia urlopowe z funduszu socjalnego-bytowego wchodzą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.