Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że za kilka dni minister pracy i polityki społecznej podpisze nowelizację rozporządzenia w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Otwiera ono możliwość krótkotrwałej - do trzech miesięcy - pracy cudzoziemców bez względu na branżę. Jeśli pracodawca uzna, że pracownik spełnia jego oczekiwania, będzie mógł wszcząć procedurę uzyskania zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca. Niestety jest ona długotrwała i bardzo kosztowna.

Sprowadzenie do Polski robotnika z Ukrainy zajmuje od jednego do trzech miesięcy. Kosztuje przeszło tysiąc złotych, bo trzeba zapłacić i za pozwolenie na pracę, i za tłumaczenie dokumentów. W niektórych województwach wymaga się nawet zaświadczeń o niekaralności.

- Gwarantujemy za takiego pracownika, który w Polsce jest zatrudniony w pełni legalnie - mówi Bartłomiej Szramuk, prezes opolskiej firmy Prompol. - Problemem jest jednak długotrwała i kosztowna procedura załatwiania zezwolenia na pracę. Większość pracodawców, którzy się do nas zgłaszają, potrzebuje pracowników od razu. Czas potrzebny na rekrutację, skompletowanie wszystkich dokumentów i otrzymanie zezwolenia może wynieść nawet dwa - trzy miesiące i kosztuje ponad 1000 złotych.

Pośrednicy i pracodawcy, którzy opanowali już tę procedurę (patrz ramka), natrafiają ciągle na kolejne utrudnienia. Każdy cudzoziemiec musi mieć zaświadczenie potwierdzające umiejętności niezbędne do wykonywania danego zawodu. Często okazuje się, że murarz, który świetnie pracuje, z wykształcenia jest chemikiem, i jeśli nie przedstawi zaświadczenia o kwalifikacjach murarza, polskie przepisy nie zezwolą na zatrudnienie go w tym zawodzie. Polscy pracodawcy coraz częściej mają problemy z Państwową Inspekcją Pracy. Cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają tu, by dobrze zarobić i szybko wrócić do rodzin, są gotowi pracować nawet po 14 - 15 godzin dziennie. Przepisy zezwalają im jednak maksymalnie na 48 godzin pracy w tygodniu. Coraz częściej zdarza się, że po kontrolach PIP na firmy nakłada się z tego powodu wysokie grzywny; od początku lipca wzrosną one nawet do 5 tys. zł. Te firmy są później częściej odwiedzane przez inspektorów, którzy sprawdzają, czy naruszenia się nie powtarzają.

Propozycja resortu pracy uproszczenia procedury zatrudniania robotników sezonowych jest zdaniem pośredników spóźniona i nie rozwiąże problemu. Zbyt krótka - bo tylko na trzy miesiące - możliwość zatrudnienia takiego pracownika spowoduje, że zanim nauczy się obsługi maszyn czy wdroży do pracy w nowym miejscu, już będzie musiał wyjeżdżać z Polski. Oczywiście jeśli pracodawca nie postara się o zezwolenie na jego pracę, które trzeba uzyskać na dotychczasowych zasadach. Dlatego z pewnością ucieszy ich planowane przez resort pracy znaczne obniżenie opłaty za zezwolenie - obecnie 936 zł.

-Zmiany planowane przez ministerstwo powodują, że ciągle jesteśmy w punkcie wyjścia - mówi Jacek Męcina z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. - Cudzoziemcy pracujący przez trzy miesiące bez zezwolenia nie rozwiązują problemu braku rąk do pracy. Lepiej byłoby ułatwić zatrudnianie pracowników z zagranicy w branżach, w których są najbardziej potrzebni. A ta procedura pozostaje bez zmian.

Masz pytanie do autora, e-mail: m.rzemek@rzeczpospolita.pl

- Otrzymuje zaświadczenie, że w danym rejonie nie ma takiego pracownika.

- Występuje następnie do wojewody o zgodę na zatrudnienie cudzoziemca (składa potwierdzone kserokopie NIP, REGON, tłumaczenie przysięgłe dokumentów o kwalifikacji kandydata, ksero zapisanych stron paszportu).

- Po dokonaniu zapłaty i dostarczeniu wymaganych dokumentów wojewoda wystawia (w terminie do 31 dni) przyrzeczenie zgody na zatrudnienie cudzoziemca. Trzeba je dostarczyć do konsulatu RP, w którym cudzoziemiec otrzymuje wizę do pracy na maks. 12 miesięcy.

- Wojewoda w ciągu kilku dni wydaje zezwolenie na pracę.

- Cudzoziemca trzeba zameldować, zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zarejestrować w urzędzie skarbowym - ten wydaje NIP.

- Pracownik musi przejść badania lekarskie, często również szkolenie BHP, zanim przystąpi do pracy.