[b]– Jakie dokumenty powinny być złożone do ZUS za płatnika składek i za ubezpieczonych w przypadku, gdy spółka jawna zostaje przekształcona w spółkę z o.o., a dotychczasowi wspólnicy będą udziałowcami w spółce i równocześnie członkami zarządu?[/b] – pyta czytelnik.
Spółka z o.o. powstała z przekształcenia spółki jawnej nie jest nowym pracodawcą, lecz tym samym, tyle że prowadzącym działalność w nowej formie organizacyjnoprawnej. Na niej spoczywają prawa i obowiązki spółki jawnej, w tym również te wynikające ze stosunków pracy i z umów cywilnoprawnych, np. zleceń.
[srodtytul]14 dni na zmianę[/srodtytul]
Płatnik składek, dokonując rozliczeń składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP, w przekazywanych dokumentach zgłoszeniowych oraz rozliczeniowych przekazywanych do ZUS podaje swoje dane identyfikacyjne, a więc w przypadku spółki jawnej NIP, REGON, nazwę skróconą. [b]Jeżeli dane te się zmienią, płatnik ma obowiązek poinformować o tym ZUS. [/b]Powinien to zrobić [b]w terminie 14 dni[/b] od dnia zaistnienia tych zmian.
[b]W razie zmiany danych identyfikacyjnych[/b], takich jak numer REGON czy nazwa skrócona, informację o tym płatnik przekazuje na formularzu [b]ZUS ZIPA[/b] (zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek). Na druku tym płatnik podaje swoje poprzednie i aktualne dane identyfikacyjne.
[b]Jeżeli oprócz zmiany danych identyfikacyjnych zmienią się również inne dane przekazywane do ZUS[/b] na formularzu ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek), np. adres siedziby płatnika, informacja o tym jest przekazywana poprzez złożenie formularza [b]ZUS ZPA w trybie zgłoszenia zmiany[/b].
[srodtytul]Działania za wspólników[/srodtytul]
[b]W związku z przekształceniem spółka z o.o. nie musi składać żadnych nowych dokumentów za swoich ubezpieczonych.[/b]
[b]Inaczej jest natomiast z dotychczasowymi wspólnikami spółki jawnej.[/b] Oni po przekształceniu nie będą już podlegali ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu jako osoby prowadzące pozarolniczą działalność, bo nie będą wspólnikami spółki jawnej, tylko udziałowcami spółki z o.o.
Oznacza to, że każdy z nich powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń jako płatnik składek – składając formularz ZUS ZWPA, oraz jako osoba ubezpieczona – składając formularz ZUS ZWUA.
[srodtytul]Co z członkami zarządu[/srodtytul]
[b]Pełnienie obowiązków członka zarządu wyłącznie na podstawie powołania czy też wyboru nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.[/b] Co oznacza, że członkowie zarządu będą podlegali ubezpieczeniom społecznym, o ile dodatkowo na pełnienie ich funkcji zostanie z nimi zawarta umowa o pracę lub umowa-zlecenie.
Wówczas spółka jako płatnik składek zgłosi ich do ubezpieczeń jako pracowników (gdy zostanie zawarta umowa o pracę) lub zleceniobiorców (gdy zostanie zawarta umowa o świadczenie usług). Jeżeli swoje obowiązki będą wykonywali bezumownie, to z tego tytułu nie będą podlegali żadnym ubezpieczeniom.
Oczywiście wówczas mogą złożyć wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i samodzielnie za siebie opłacać składki na te ubezpieczenia.