W najbliższym okresie składkowym, który rozpoczyna się 1 kwietnia, płatnicy składki wypadkowej będą się posługiwać nową tabelą grup działalności, kategorii ryzyk i stóp procentowych.

Tak wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej projektu rozporządzenia zmieniającego [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C8AC75DB0EC8CA6DA5DBE6ABBC667E5?id=167534]rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadów przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków[/link].

Zgodnie z nowym załącznikiem nr 2 do niego od kwietnia będą 64 grupy działalności, czyli znacznie więcej niż do końca ubiegłego roku, kiedy to płatnicy byli podzieleni tylko na 29 grup. Wiąże się to z przeklasyfikowaniem prowadzących działalność gospodarczą wedle nowej PKD, czyli polskiej klasyfikacji działalności, ustalonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r.

Niektóre grupy zostały podzielone na węższe. Dotyczy to w szczególności usług. Na przykład stopa procentowa dla działalności związanej z administracyjną obsługą biura wyniesie od kwietnia 1,47 proc. zamiast 1,2 proc., ale agencja zatrudnienia zapłaci mniej, bo 0,93 proc.

Projektodawcy liczą, że zwiększenie liczby grup działalności będzie odpowiadać zróżnicowaniu ryzyka zawodowego w Polsce. Dotychczas bowiem w grupie znajdowały się podgrupy o bardzo zróżnicowanym ryzyku, co powodowało nieuzasadnione merytorycznie podwyższenie lub obniżenie składki. Będzie to miało istotne znaczenie podczas wyliczania kategorii ryzyka na podstawie danych statystycznych według nowej PKD. Płatnikom zobowiązanym do składania formularzy ZUS IWA ZUS wyliczy składki na podstawie nowego rozporządzenia.

Nie zmieni się natomiast ryczałtowa stopa składki opłacanej przez najmniejszych płatników (zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięć osób). Nadal będzie to 1,67 proc. podstawy wymiaru (stanowi ona połowę najwyższej stopy procentowej ustalanej na dany rok, która nie ulegnie zmianie).

Przypomnijmy, że przejściowo dla podmiotów rejestrujących się w pierwszym kwartale tego roku obowiązuje podział na 65 grup, zgodnie z załącznikiem 2a do rozporządzenia, który zostanie uchylony 1 kwietnia.