#RZECZoPRAWIE - Marek Kowalski: milczenie TK może być groźne dla przyszłości Pracowniczych Planów Kapitałowych

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o odwołaniu rozprawy ws. zniesienia 30-krotności składek na ZUS może mieć negatywne konsekwencje dla rządu, który zabiega o poparcie przez związki i pracodawców dla projektu o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Aktualizacja: 02.07.2018 16:41 Publikacja: 02.07.2018 15:55

Marek Kowalski

Marek Kowalski

Foto: tv.rp.pl

dgk

W poniedziałkowym wydaniu #RZECZoPRAWIE gościem Mateusza Rzemka był Marek Kowalski, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.  Tematem rozmowy miał być termin wejścia w życie nowego obowiązku: płacenia składek na Pracownicze Plany Kapitałowe. Okazuje się jednak, że poparcie przedsiębiorców i związków zawodowych dla ustawy, która miałaby wprowadzić PPK wisi na włosku.

Powodem jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego o odwołaniu terminu rozprawy zaplanowanej na 10 lipca ws. ustawy wprowadzającej już od przyszłego roku podwyżki składek od najlepiej zarabiających pracowników.  Chodzi o zniesienie limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie są odprowadzane. Coraz bardziej prawdopodobne, że Trybunał nie rozpatrzy tej ustawy i przepisy wejdą w życie, choć są poważne zarzuty co do ich konstytucyjności.  Przedsiębiorcy obawiają się więc kumulacji podwyżek kosztów zatrudnienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS idzie na rękę powodzianom prowadzącym firmy
ZUS
Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę. Czy mogą skorzystać z ulgi?
ZUS
Masz nadpłatę składki zdrowotnej? To już ostatni moment na złożenie wniosku
ZUS
ZUS odbiera zasiłki za stare składki opłacone po terminie? Interwencja Rzecznika MŚP
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
ZUS
Po zwrocie składki zdrowotnej część firm musi oddać podatkową ulgę