Reklama
Rozwiń

#RZECZoPRAWIE - Marek Kowalski: milczenie TK może być groźne dla przyszłości Pracowniczych Planów Kapitałowych

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o odwołaniu rozprawy ws. zniesienia 30-krotności składek na ZUS może mieć negatywne konsekwencje dla rządu, który zabiega o poparcie przez związki i pracodawców dla projektu o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Aktualizacja: 02.07.2018 16:41 Publikacja: 02.07.2018 15:55

Marek Kowalski

Marek Kowalski

Foto: tv.rp.pl

dgk

W poniedziałkowym wydaniu #RZECZoPRAWIE gościem Mateusza Rzemka był Marek Kowalski, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.  Tematem rozmowy miał być termin wejścia w życie nowego obowiązku: płacenia składek na Pracownicze Plany Kapitałowe. Okazuje się jednak, że poparcie przedsiębiorców i związków zawodowych dla ustawy, która miałaby wprowadzić PPK wisi na włosku.

Powodem jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego o odwołaniu terminu rozprawy zaplanowanej na 10 lipca ws. ustawy wprowadzającej już od przyszłego roku podwyżki składek od najlepiej zarabiających pracowników.  Chodzi o zniesienie limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, powyżej którego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie są odprowadzane. Coraz bardziej prawdopodobne, że Trybunał nie rozpatrzy tej ustawy i przepisy wejdą w życie, choć są poważne zarzuty co do ich konstytucyjności.  Przedsiębiorcy obawiają się więc kumulacji podwyżek kosztów zatrudnienia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama