Wydatki na relokację pracownika oskładkowane

Koszty hotelu i biletów lotniczych, ufundowanych pracownikowi przez pracodawcę, powinny stanowić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – uznał ZUS.

Publikacja: 26.04.2023 15:32

Wydatki na relokację pracownika oskładkowane

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która zatrudniła pracownika, obywatela Włoch. Został on przeniesiony z oddziału firmy w Austrii do filii w naszym kraju. Zawarto z nim umowę o pracę w oparciu o przepisy kodeksu pracy. Polska spółka pokryła nowemu pracownikowi koszty biletów lotniczych, transportu prywatnych artykułów gospodarstwa domowego oraz zapłaciła też za hotel za cały miesiąc. Firma miała jednak wątpliwości, czy poniesione przez nią koszty relokacji są oskładkowane. Sama uważa, że najpewniej należności do ZUS będzie musiała odprowadzić. Powód? Poniesione koszty stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy. We wniosku do ZUS pytała jednak, czy są może  jakieś wyłączenia z oskładkowania w przypadku przenoszenia pracownika z różnych oddziałów spółek, w celu wykonywania obowiązków w nowym miejscu, w sytuacji gdy nie ma on możliwości codziennych dojazdów z miejsca swojego zamieszkania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS idzie na rękę powodzianom prowadzącym firmy
ZUS
Wielu przedsiębiorców musiało dopłacić składkę. Czy mogą skorzystać z ulgi?
ZUS
Masz nadpłatę składki zdrowotnej? To już ostatni moment na złożenie wniosku
ZUS
ZUS odbiera zasiłki za stare składki opłacone po terminie? Interwencja Rzecznika MŚP
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
ZUS
Po zwrocie składki zdrowotnej część firm musi oddać podatkową ulgę