Rz: Jak często ZUS podwyższa składkę wypadkową przedsiębiorcom na wniosek Państwowej Inspekcji Pracy? Jakich firm to dotyczy?
Radosław Milczarski: Zakład wydaje decyzje w sprawie podwyższenie płatnikowi wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100 proc. na następny rok składkowy zawsze na wniosek inspektora pracy. W 2015 r. oddziały ZUS wydały łącznie 174 decyzje o takim podwyższeniu. Nie gromadzimy natomiast odrębnej statystyki, która obrazowałaby, jakich płatników (ze względu na rodzaj prowadzonej działalności) dotyczyły te decyzje.
Czy podniesienie składki na wniosek PIP następuje w sposób automatyczny, czy ZUS samodzielnie zastanawia się, czy są podstawy do dodatkowego obciążenia przedsiębiorcy?
Wyłączną kompetencję do oceny stopnia naruszenia przepisów BHP przez płatnika mają organy Państwowej Inspekcji Pracy, a nie ZUS. Tym samym wniosek inspektora pracy o podwyższenie płatnikowi wysokości stopy procentowej składki o 100 proc. ze względu na rażące naruszenie przepisów BHP podczas dwóch ostatnich kontroli jest dla Zakładu wiążący.
Co może zrobić przedsiębiorca, któremu grozi podwyżka składki, chcąc przekonać ZUS, żeby nie nakładał na niego dodatkowych obciążeń?
Jak wspomniałem, wniosek inspektora pracy zobowiązuje Zakład do wydania stosownej decyzji. Płatnik, który kwestionuje zasadność zastosowania wobec niego takiego podwyższenia wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe, może złożyć odwołanie do sądu od wydanej wobec niego decyzji przez ZUS.
Czy nałożenie na przedsiębiorcę podwyższonej składki wypadkowej wyklucza możliwość korzystania przez taką firmę z dofinansowań z ZUS na poprawę warunków zatrudnienia?
Przedsiębiorca, który dzięki kontroli PIP wie, jak szkodliwe dla pracowników są warunki pracy w jego zakładzie, tym bardziej powinien zadbać o ich poprawę. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania z ZUS w ramach prewencji wypadkowej jest samo opłacanie składek wypadkowych. Zatem podwyższenie składki wypadkowej można traktować jako impuls do złożenia takiego wniosku.
—rozmawiał Mateusz Rzemek