Aktualizacja: 21.02.2025 17:37 Publikacja: 20.02.2025 17:51
Foto: Adobe Stock
Takie rekomendacje padły podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny z ust autorów raportu (dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej, dr Janina Petelczyc, ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie) „Dobrowolne ubóstwo- o konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych”, który wywołał niedawno spore poruszenie. Z opracowania, jakie ZUS zamówił w Polskiej Sieci Ekonomii wynikało bowiem, że ludzie prowadzący przez wiele lat działalność gospodarczą mogą nie uzbierać nawet na emeryturę minimalną. Co więcej, wielu samozatrudnionym państwo będzie musiało dopłacać do świadczeń. Z kolei najbardziej zagrożone ubóstwem emerytalnym są przedsiębiorcze kobiety ze względu na niższy wiek emerytalny i mniejszy staż pracy spowodowany sprawowaniem funkcji opiekuńczych, realizowanych kosztem pracy zawodowej.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT, którzy mają małe dochody albo stratę, zapłacą niższą minimalną składkę zdrowotną, czyli 314,96 zł. Ale dopiero w rozliczeniu za luty. Minimalna składka zdrowotna za styczeń wynosi jeszcze 381,78 zł.
Tylko wyjątkowo wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło. Nie jest nim samo prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy seminariów, nawet tych niestandardowych. W takim przypadku umowa z wykładowcą to zlecenie objęte obowiązkową składką zdrowotną.
W trakcie dodatkowego wolnego przyznawanego przez firmę pracownikom podlegają oni ubezpieczeniom społecznym – uznał ZUS.
Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski w konkursie ZUS na dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy.
Od 1 marca 2025 roku zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń - przypomina w najnowszym komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Istnieje kilka sposobów na ustalenie wynagrodzenia członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda z nich ma swoje wady i zalety.
Odsetek firm, które pozwalają zatrudnionym na wykonywanie pracy w formie zdalnej, skurczył się w ciągu roku o 9 pkt proc. Tak wynika z raportu Grant Thornton.
To Filipińczycy i Kolumbijczycy dostali w 2024 r. najwięcej zezwoleń na pracę w Polsce, wyprzedzając pracowników z Indii i Nepalu. Pomimo większych trudności ze ściąganiem obcokrajowców trafiło do nich nieco więcej zezwoleń niż rok wcześniej.
Pakiety medyczne, czyli najatrakcyjniejszy w oczach pracowników benefit, mogą w 2025 r. zdrożeć nawet o 30 proc.
Samo korzystanie z pracy osób na tzw. home office w Polsce nie oznacza z automatu powstania stałego zakładu zagranicznej spółki w rozumieniu polsko-duńskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Kłopoty ze znalezieniem pracowników w oświacie, służbie zdrowia, transporcie publicznym, czy osób do służb mundurowych są wyzwaniem dla władz samorządowych. Te braki kadrowe mogą wpłynąć na jakość usług publicznych i na funkcjonowanie miast.
Marcowa waloryzacja emerytur i rent sprawi, że ZUS będzie wypłacał także wyższą rentę dla wdów i wdowców na emeryturze. Ile maksymalnie będą mogli otrzymywać uprawnieni do niej od lipca 2025 r.?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas