Aktualizacja: 09.04.2015 06:55 Publikacja: 09.04.2015 06:55
Tylko opłacone składki na ubezpieczenie społeczne podatnik może uwzględnić w rozliczeniach z fiskusem
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Jednym z obowiązków obciążających osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jest opłacanie składek na własne ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy. Wydatki te można jednak uwzględnić w rozliczeniach PIT, czego efektem jest zmniejszenie podstawy opodatkowania albo obniżenie wartości podatku dochodowego. Z punktu widzenia minimalizacji obciążeń fiskalnych istotne jest zatem przyjęcie korzystnego modelu rozliczania opłacanych składek w PIT. O ile nie ma możliwości wyboru sposobu rozliczeń w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdzie zasadą jest ich odliczanie od podatku dochodowego w granicach ustalonego limitu (art. 27b ustawy o PIT), jak i składek na Fundusz Pracy, które mogą być zaliczane do kosztów (zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT; brak jest przepisu pozwalającego na ich odliczenie od dochodu lub podatku), o tyle już w przypadku składek na własne ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy możliwe są dwa rozwiązania.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Trzeba podwyższyć próg zarobków obligujący do płacenia 32-proc. PIT. Takiego złagodzenia podatku domagają się pracownicy administracji skarbowej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Część przedsiębiorców może być zwolniona przez sześć miesięcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. W tym czasie mogą leczyć się w ramach NFZ. Ulga pozbawia jednak zasiłku chorobowego.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych od podatku dochodowego za dobry pomysł. Obawiają się m.in., że stworzyłoby to pole do nadużyć.
Wraca temat dofinansowania należności do ZUS dla osób z branży artystycznej. Chodzi o tych najmniej zarabiających.
Podatnicy, którzy liczą na zwrot podatku dochodowego za 2024 r., nie powinni zwlekać ze złożeniem rocznego rozliczenia. Im szybciej to zrobią, tym szybciej dostaną od skarbówki kwotę wykazanej nadpłaty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas