Reklama
Rozwiń

Emerytura czy renta: decyzja o wyborze świadczenia należy do ubezpieczonego

Pracownikowi, który spełnia warunki zarówno do emerytury, jak i renty, ZUS przyzna wybrane przez niego świadczenie.

Publikacja: 19.03.2015 05:30

Emerytura czy renta: decyzja o wyborze świadczenia należy do ubezpieczonego

Foto: www.sxc.hu

Urodzony 20 lipca 1949 r. pracownik 20 lutego 2015 r. osiągnął wiek emerytalny. Nadal pozostaje w zatrudnieniu, ponieważ przebywa na zwolnieniu lekarskim i 15 kwietnia 2015 r. przestanie pobierać zasiłek chorobowy. Czy pracownikowi, który spełnia wszystkie warunki nabycia prawa do emerytury, może być przyznana renta za niezdolność do pracy? Czy pracodawca ma złożyć wniosek o rentę czy emeryturę dla tej osoby? – pyta czytelnik.

Zasady nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej: ustawa emerytalna). W myśl jej art. 100 prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem zaprzestania ich pobierania.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
ZUS
Będzie można sprawdzić swojego kontrahenta w ZUS
ZUS
Długi w ZUS liczone w miliardach złotych