Budżet będzie opłacał składki za osoby zajmujące się dziećmi – zdecydował Sejm, przyjmując 21 czerwca nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dzięki niej zleceniobiorcy, przedsiębiorcy a nawet rolnicy mieli zyskać analogiczne uprawnienia jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych. Jednak ustawa, która wyszła z Wiejskiej nie uwzględniała najnowszych zmian dotyczących wychowawczych uprawnień pracowników. Etatowcy od 17 czerwca mają bowiem prawo 3-letniego urlopu wychowawczego wybieranego maksymalnie w czterech częściach do ukończenia przez malucha pięciu lat. Przed zmianą mogli oni wybrać to wolne jedynie do czwartych urodzin potomka. Przez te trzy lata opieki za pracownika opłacane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Ustawa zapewniająca oskładkowany „wychowawczy" dla przedsiębiorców (w wersji uchwalonej przez Sejm) przewiduje, że ci, którzy nieprzerwanie prowadzili własny biznes przez co najmniej pół roku, na bieżąco z tego tytułu odprowadzali składki emerytalno-rentowe i z niego zrezygnowali lub go zawiesili, po to by poświęcić się wychowywaniu dziecka, mają prawo do finansowanych z budżetu państwa składek: zdrowotnej, emerytalnej i rentowej - maksymalnie przez 3 lata, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 roku życia. – Takie unormowanie, nieuwzględniające najnowszych kodeksowych zmian, byłyby krzywdzące dla innych ubezpieczonych niż pracownicy – twierdzi prof. Inetta Jędrasik –Jankowska, kierownik Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Na szczęście wczoraj, na posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, jednogłośnie przegłosowana została poprawka, na podstawie której zarówno przedsiębiorcy, jak i zleceniobiorcy zyskają prawo do opłacania składek emerytalno-rentowych z budżetu państwa za czas 3 letniej opieki nad dzieckiem, wykorzystywanej nie dłużej niż do ukończenia przez malucha 5. roku życia – informuje senator PIS Robert Mamątow. Co prawda minister Bucior bronił wersji ministerialnej projektu wskazując, że zamierzeniem rządu było wprowadzenie analogicznych rozwiązań, a nie identycznych. Komisja wniosła także inne, redakcyjne poprawki do ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Teraz nad nimi obradować będzie Senat najprawdopodobniej na 37 posiedzeniu 11 lub 12 lipca. Ustawa ma wejść w życie 1 września br.