Dwuletni okres bez zmian to spore osiągnięcie, jeśli chodzi o program Płatnik. Dotychczas modyfikacje wersji następowały znacznie częściej. Tym razem jednak stabilizacja, jeśli chodzi o ustawodawstwo w zakresie ubezpieczeń społecznych, jak również całkiem dobre opinie użytkowników o samym programie sprawiły, że wersja 8.01.001 przetrwała aż dwa lata. Nowa jego wersja, obowiązująca począwszy od dokumentów rozliczeniowych za luty 2012 r., to 8.01.001A.
Aktualizację oprogramowania wymusiły zmiany prawne, które weszły w życie pod koniec 2011 r. i na początku 2012 r. Nowa wersja Płatnika to nie rewolucja w interfejsie programu. Zmiany mają charakter typowo merytoryczny.
Nowi ubezpieczeni i identyfikatory
Powstanie Płatnika w wersji 8.01.001A zostało wymuszone przez wejście w życie:
Nowelizacja wprowadziła od 1 lutego 2012 r. podwyżkę stopy procentowej na ubezpieczenia rentowe do 8 proc.
Ustaliła jednocześnie finansowanie tej składki w proporcjach 1,5 procent podstawy wymiaru składki – ubezpieczony i 6,5 procent podstawy wymiaru – płatnik składek. Chyba że płatnik jest jednocześnie osobą ubezpieczoną. Finansuje wtedy całość tej składki, tj. 8 proc. podstawy jej wymiaru.
Na mocy tej ustawy numer NIP został usunięty z grupy identyfikatorów dopuszczalnych we wszystkich dokumentach dotyczących ubezpieczonych.
• ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235)
Objęła ona obowiązkiem ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły trzech lat. Chodzi o umowy uaktywniające, na podstawie których pracują nianie. Opiekunki podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu, a chorobowe pozostaje dla nich dobrowolne.
Zaktualizowany Płatnik obowiązuje począwszy od dokumentów rozliczeniowych za luty 2012 r. Nie zmieniły się przy tym wymagania sprzętowe konieczne do obsługi programu. Aby zainstalować i korzystać z wydruków dokumentów ubezpieczeniowych, wystarczy nawet bardzo zabytkowy jak na dzisiejsze czasy komputer z procesorem Pentium III, 256 MB pamięci RAM oraz z polską wersją systemu operacyjnego Windows począwszy od wersji Windows 98.
Jeśli natomiast w grę wchodzi wysyłka dokumentów do ZUS przy pomocy certyfikatów kwalifikowanych, rosną nieco wymagania dotyczące systemu operacyjnego i zainstalowanej wraz z nim przeglądarki internetowej Internet Explorer.
tabelka
Wymagania te spełniają również serwerowe edycje systemu Windows, czyli Windows Server 2003 z przeglądarką IE w wersji minimum 6.0 z SP1 oraz Windows Serwer 2008 z przeglądarką IE min. 7.0.
Oczywiście Centra Certyfikacji dostarczające oprogramowanie do obsługi wydawanych przez siebie certyfikatów kwalifikowanych również narzucają swoje wymagania sprzętowe, aczkolwiek w większości są one zbieżne z wyżej wskazanymi.