[b]– Ta sama osoba współpracuje przy prowadzeniu działalności gospodarczej męża, jest wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. i wspólnikiem spółki komandytowej. W takiej samej kolejności powstawały tytuły do ubezpieczeń, ale zgłoszona jest jako osoba współpracująca.
Raz opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz z każdego z tytułów składkę zdrowotną. Czy to prawidłowo?[/b] – pyta czytelnik.
Zgłoszenie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne i FP wyłącznie z racji bycia osobą współpracującą oraz składki zdrowotnej z każdego z tytułów ubezpieczenia jest prawidłowe.
[srodtytul]Definicje ustawowe[/srodtytul]
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Taką definicję zawiera art. 4 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.)[/link].
Na potrzeby ubezpieczenia społecznego osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą została odrębnie zdefiniowana w art. 8 ust. 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=333804]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.[/link], dalej ustawa systemowa).
W myśl tego przepisu za taką osobę uważa się m.in.:
- osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
- wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Na równi z osobą prowadzącą działalność gospodarczą będzie traktowana osoba z nią współpracująca.
Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).
[srodtytul]Kto podlega obowiązkowo[/srodtytul]
Zarówno osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jak i osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubez- pieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 ustawy systemowej.
Natomiast ubezpieczeniu chorobowemu – zawsze dobrowolnie, tzn. na swój wniosek (art. 11 ust. 2 ustawy systemowej).
Te zasady dotyczą także wspólników jednoosobowej spółki z o.o. i wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, których ustawa systemowa traktuje jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.
[srodtytul]Wielokrotny biznesmen[/srodtytul]
Jeżeli jedna osoba jest jednocześnie osobą współpracującą przy działalności gospodarczej, wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnikiem spółki komandytowej, to w świetle ustawy systemowej będzie traktowana jako osoba prowadząca kilka rodzajów działalności gospodarczej.
Ma tym samym kilka tytułów do ubezpieczeń społecznych. Wówczas jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tego tytułu, który powstał najwcześniej (art. 9 ust. 2 ustawy systemowej).
Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń.
Dla czytelnika, który jest w takiej właśnie sytuacji, oznacza to, że prawidłowo podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu podjęcia współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą (ten tytuł powstał najwcześniej).
W efekcie tylko to jest podstawą do opłacania składek na te ubezpieczenia i na Fundusz Pracy. Natomiast bycie wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. i bycie wspólnikiem spółki komandytowej daje prawo do dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom społecznym.
[ramka][b]Zdrowotne bez wyjątków[/b]
Inaczej wygląda sytuacja z ubezpieczeniem zdrowotnym, które jest zawsze obligatoryjne z każdego tytułu rodzącego ten obowiązek. Wynika to z art. 82 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2A858C8E0A6D601A58CC32724E917D27?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz.1027 ze zm.)[/link].
Przepis ten stanowi, że gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.
Zatem czytelnik ma obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne zarówno z tytułu współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, jak i z tytułu prowadzenia działalności jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. i wspólnik spółki komandytowej.[/ramka]