Dniówka wynagrodzenia chorobowego to 1/30 średniego miesięcznego wynagrodzenia, wyliczonego na podstawie wypłat z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc choroby. Wynika to z art. 36 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB98DC3C588B164B3C96603845F757C9?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa)[/link] w zw. z art. 92 § kodeksu pracy.
Jeśli pracownik zachorował w sierpniu 2009 r., a wcześniej w okresie trzech miesięcy kalendarzowych nie pobierał wynagrodzenia za czas choroby, zasiłku chorobowego lub zasiłku opiekuńczego, to wynagrodzenie za chorobę należy wyliczać z okresu od czerwca 2008 r. do lipca 2009 r.
Ale uwaga, do jego podstawy nie należy przyjmować składników wynagrodzenia:
- do których pracownik zachowuje prawo podczas zwolnienia lekarskiego oraz
- tzw. terminowych, czyli przyznanych na określony czas, do których pracownik nie ma już prawa w momencie naliczania wynagrodzenia chorobowego.
Te zasady wynikają z art. 41 ustawy zasiłkowej. Trzeba je odnieść do premii uznaniowej. Pracodawca może jej bowiem nie przyznawać za okresy absencji chorobowej, a wtedy poprzednio wypłacone powinny być uwzględniane w podstawie wynagrodzenia za czas choroby. Ale jeśli na wypłatę premii choroba pracownika nie ma żadnego wpływu, wtedy trzeba je pominąć.
Z ustalonej podstawy wynagrodzenia chorobowego (pomniejszonej o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne) trzeba wyliczyć średnią miesięczną, dzieląc podstawę przez 12. Uzyskaną wartość należy podzielić przez 30, a 80 proc. otrzymanej kwoty to dniówka wynagrodzenia za czas choroby brutto, którą mnożymy przez liczbę dni choroby.
[i]Ewa Polkowska, specjalistka ds. kadr i płac w KR Audyt sp. z o.o.[/i]