[b]– Prowadzę działalność gospodarczą od maja 2007 r., a od 1 kwietnia jestem równocześnie zatrudniona na pół etatu z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 1500 zł. Cały czas z działalności opłacałam za siebie składki na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Teraz dowiedziałam się, że z chwilą podjęcia pracy ubezpieczenia z działalności są dobrowolne, a obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna. Czy ta zasada ma zastosowanie również do pracowników zatrudnionych za część etatu i jeżeli tak, to czy mogę odzyskać nadpłacone składki, czy tylko mogę zaprzestać ich opłacania na bieżąco?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która równocześnie wykonuje działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z umowy o pracę. Natomiast z działalności dobrowolnie.

[b]Ubezpieczenia z działalności są obowiązkowe jedynie wtedy, gdy wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę jest niższe od minimalnego[/b]. W takiej sytuacji pracownik prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega zarówno z umowy o pracę, jak i z działalności.

Wynika to z art. 9 ust. 1 – 1a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=12DF20CE4C95E980909138016DF83247?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Można wstecznie[/srodtytul]

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że czytelniczka była zatrudniona na pół etatu i co miesiąc otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. W konsekwencji od 1 kwietnia 2009 r. z działalności ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie były dla niej dobrowolne. Z tego tytułu obowiązkowo musiała opłacać wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Ponieważ czytelniczka nie wyrejestrowała się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych przez swoją nieuwagę lub niewiedzę, z działalności opłacała w dalszym ciągu za siebie składki. Ale nic straconego. Wyrejestrowania można dokonać z okresem wstecznym. Należy bowiem zaznaczyć, że przystąpienie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych następuje poprzez złożenie druku ZUS ZUA, na którym osoba prowadząca działalność deklaruje wolę przystąpienia do tych ubezpieczeń. Gdy zgłoszenia tego nie było, mamy do czynienia z nienależnie opłaconymi składkami.

[srodtytul]Potrzebna korekta[/srodtytul]

W takiej sytuacji niezbędne jest złożenie korekty dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych, jakie za ten okres były składane do ZUS. Czytelniczka powinna złożyć druk ZUS ZWUA i z działalności z okresem wstecznym wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Ponieważ do 31 marca 2009 r. prowadziła wyłącznie działalność gospodarczą, a pół etatu ma dodatkowo od 1 kwietnia 2009 r., to właśnie od 1 kwietnia powinna się wyrejestrować ze wszystkich ubezpieczeń z działalności. Następnie powinna złożyć formularz ZUS ZZA i od 1 kwietnia z działalności zgłosić się wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Oprócz dokumentów zgłoszeniowych czytelniczka powinna również złożyć korektę deklaracji rozliczeniowych, jakie ma ZUS za ten okres. W skorygowanej deklaracji ma wykazać wyłącznie podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po złożeniu korekty dokumentów rozliczeniowych na koncie czytelniczki powstanie nadpłata składek, którą zgodnie z jej dyspozycją ZUS może zwrócić lub zaliczyć na poczet przyszłych należności.