Tak wynika z [b][link=http://www.rp.pl/artykul/309387.html]odpowiedzi[/link], jaką Departament Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS udzielił na pytanie „Rzeczpospolitej” dotyczące skutków głośnej już uchwały Sądu Najwyższego z 19 sierpnia 2008 r. (II PZP 11/08)[/b]. Przypomnijmy: SN stwierdził, że kierowca transportu międzynarodowego odbywający różne trasy w ramach wykonywania swojej pracy nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 77[sup]5[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=742048D7001E8CB9946EE983F5A0D18D?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Spytaliśmy więc, czy to oznacza, że od wszystkich diet, ryczałtów i innych należności wypłacanych kierowcom transportu międzynarodowego pracodawcy powinni potrącić składki ZUS, niezależnie od wysokości tych świadczeń? I czy tak samo należy traktować pod względem oskładkowania diety i inne należności wypłacane kierowcom transportu krajowego?
– Uchwała zapadła w realiach konkretnej sprawy, której stroną nie był Zakład Ubezpieczeń Społecznych, lecz pracodawca i jego pracownik – kierowca transportu międzynarodowego, natomiast sam spór nie dotyczył składek na ubezpieczenia społeczne, ale wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz świadczeń z tytułu podróży służbowej – odpowiedział ZUS.
Dlatego też wyjaśnił tylko, że „w przypadku gdy w indywidualnej sprawie w świetle przepisów prawa pracy zachodzą podstawy do wypłacenia pracownikowi będącemu kierowcą w transporcie krajowym diety lub innych świadczeń związanych z podróżą służbową, to są one wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne” (zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Przypomnijmy, że równie powściągliwie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w sprawie skutków podatkowych tej samej uchwały (pisaliśmy o tym w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/304727.html]„Bez podatku tylko w podróży służbowej”[/link]).
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/309387.html]Zobacz odpowiedź Departamentu Ubezpieczeń i Składek w centrali ZUS z 22 maja 2009 r. na pytanie "Rz" w sprawie oskładkowania diet, ryczałtów i innych należności wypłacanych kierowcom transportu międzynarodowego i krajowego.[/link][/b]