Tak orzekł [b]Sąd Apelacyjny w Białymstoku[/b] w sprawie księgowego, który przez dwa lata (2000 – 2001) miał jednoosobową firmę i zajmował się m.in. usługami rachunkowymi ([b]wyrok z 24 czerwca 2008 r., III AUa 534/08[/b]).
W latach 2001 – 2006 księgowy miał też umowę o pracę gdzie indziej i z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom. Okresy istnienia firmy i pracy etatowej przez kilkanaście miesięcy pokrywały się. Księgowy na etacie zarabiał miesięcznie poniżej minimalnej pensji. Dlatego ZUS uznał, że podlegał przez cały okres jednoczesnego posiadania biznesu i umowy o pracę ubezpieczeniu społecznemu z prowadzenia działalności. Nie przedłożył żadnego dowodu, że wyrejestrował działalność. Natomiast ZUS domniemywał, że firma była w tym czasie prowadzona.
Księgowy wskazywał, że firma nie była rentowna, ale zdaniem ZUS nie zwalniało go to z obowiązku płacenia składek. Firma ponosi bowiem ryzyko gospodarcze obejmujące także okresy faktycznych przestojów.
[srodtytul]Zbieg tytułów[/srodtytul]
Sądy nie uznały argumentów księgowego. Podjęcie przez niego etatowego zatrudniania nie wyłączyło wymogu płacenia składek społecznych od prowadzonej działalności. Doszło tu do zbiegu tytułów do ubezpieczenia.
Księgowy uzyskiwał wynagrodzenie niższe niż minimalne, dlatego trzeba zastosować art. 9 ust. 1a [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74)[/link]. Przewiduje on obowiązkowe podleganie ubezpieczeniom emerytalno-rentowym z innych tytułów, gdy istnieje podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy w wysokości niższej od minimalnej.
Księgowy kwestionował ten pogląd. Podkreślał, że w jego wypadku należało zastosować art. 9 ust. 2 ustawy, dopuszczający możliwość wyboru korzystniejszego tytułu ubezpieczenia. Ponadto wskazał, że ZUS nie kwestionował prawidłowości dokonanego przez niego wyrejestrowania z ubezpieczeń w związku ze zbiegiem tytułów.
[srodtytul]Wykreślenie to za mało[/srodtytul]
Sądy uznały, że gdy podstawa składek emerytalnych i rentowej ze stosunku pracy jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlega się – co do zasady – obowiązkowo tym ubezpieczeniom z innych tytułów. Nie budziło ich wątpliwości, że przez pewien czas pozostawania na etacie księgowy prowadził też działalność gospodarczą, figurował bowiem w odpowiedniej ewidencji. Samo wyrejestrowanie z ubezpieczenia w ZUS nie oznaczało jeszcze automatycznie, że nie ma wymogu opłacania składek.
[b]Działalnością gospodarczą są też okresy faktycznego niewykonywania działalności, gdy przedsiębiorca oczekuje na kolejne zamówienia lub gdy ich poszukuje.
Nierentowność firmy nie jest – co do zasady – zdarzeniem losowym. Nie znosi więc wymogu podlegania ubezpieczeniu społecznemu w prowadzonym biznesie.[/b]
Orzeczenie jest prawomocne.