[b]Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki za siebie oraz za zatrudnionych pracowników. Składki za siebie uiszczam od ustawowego minimum, ale od nowego roku planuję je podwyższyć. Gdy zdecyduję się podnieść podstawę wymiaru społecznych, np. do 3000 zł, to czy od tej kwoty muszę również naliczać składkę zdrowotną? Jeśli tak, to w jaki sposób przekazać taką informację do ZUS?[/b]
Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, chorobowa ma charakter dobrowolny. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo dla początkującego przedsiębiorcy nie niższa niż 30 proc. minimalnej płacy. Składki należne za siebie i za zatrudniane osoby wykazuje on w raporcie ZUS RCA z kodem odpowiednio 05 10 xx lub 05 70 xx.
To są minimalne podstawy wymiaru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zainteresowany je podniósł. Gdy to zrobi, w raporcie ZUS RCA za dany miesiąc musi podać wyższą podstawę (np. 3000 zł) i od niej naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Informację do ZUS przekazuje wówczas w raporcie ZUS RCA, gdzie wykazuje i nalicza składki od wyższej podstawy. Oczywiście od tej też podstawy ustala składkę na Fundusz Pracy.
Inaczej jest z podstawą wymiaru składki zdrowotnej, którą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia.