Pracodawca musi więc doliczyć je do jego wynagrodzenia i pozostałych jego przychodów oraz pobrać zaliczkę na podatek.
I to w miesiącu, w którym pieniądze zostały zwrócone pracownikowi. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.
Jego interpretacja z 30 maja 2008 r. (IPPB2/415-308/08-4/AS) miała odpowiedzieć na pytanie, jak należy ująć w formularzu PIT-11, stanowiącym informację o wysokości uzyskanego dochodu, kwotę nadpłaconych w latach ubiegłych składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które zostały mu zwrócone w bieżącym roku. Zdaniem podatnika (pracodawcy), który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT), kwotę zwróconych składek należy ująć w rubryce dotyczącej składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ww. ustawy poprzez zmniejszenie odliczonych składek. W tym wypadku, jak twierdził wnioskodawca, podstawa opodatkowania zostanie zwiększona, a kwota ta nie zostanie zaliczona do przychodu, bo była już przychodem w latach ubiegłych.
Opinii tej nie podzielił jednak organ podatkowy. Dyrektor mazowieckiej izby skarbowej uznał bowiem, że kwota zwróconych składek stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Powołał się przy tym nie tylko na art. 9 ust. 1 ustawy po PIT, zgodnie z którym opodatkowane są wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych zwolnionych na podstawie m.in. art. 21. Co więcej, za przychody uznaje się pieniądze otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym, a także wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne (art. 12 ust. 1). Rolą pracodawcy – w myśl art. 31 – jest obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek.
Według fiskusa zwrócona za pośrednictwem pracodawcy kwota nadpłaconych składek nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, stanowi natomiast podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.