Nie oznacza to jednak, że zawsze za członków zarządu nie opłacamy składek na ubezpieczenia społeczne. Podstawą pełnienia tej funkcji członka zarządu może być nie tylko uchwała właściwego organu spółki, np. rady nadzorczej o powołaniu do zarządu, ale też zawarta z tej okazji umowa o pracę bądź cywilna o świadczenie usług, do której stosujemy przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu.
[srodtytul]Proponujemy angaż...[/srodtytul]
Członek zarządu może zatem zostać objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jako pracownik pod warunkiem, że nawiążemy z nim stosunek pracy. Wówczas regulujemy za niego składki emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Obowiązek ubezpieczeń istnieje od dnia nawiązania do dnia ustania stosunku pracy. Wynika tak z art. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link].
Posiadanie prawa do emerytury lub renty czy statusu studenta lub ucznia nie zwalnia nas z obowiązku uiszczania za niego ubezpieczeń.
Odprowadzamy je także wtedy, gdy menedżer taki ma jednocześnie etat gdzie indziej lub prowadzi działalność gospodarczą. Podstawę wymiaru składek stanowi wówczas przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany ze stosunku pracy. Wyłączamy z niego jednak wynagrodzenie za czas choroby, zasiłki oraz należności wymienione w § 2 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link]. Jako pracodawca mamy zgłosić go do ubezpieczeń oraz za każdy miesiąc rozliczać i opłacać należne składki.
[srodtytul]...i umowę cywilną[/srodtytul]
Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega on również, gdy swoje obowiązki wykonuje na podstawie umowy cywilnej o charakterze zlecenia. Składki wypadkowe płacimy wtedy za niego wyłącznie, jeśli pracę wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez spółkę (co w przypadku członków zarządu ma miejsce niemal zawsze). Ubezpieczenie dobrowolne ma natomiast charakter dobrowolny. Mogą do niego przystąpić wyłącznie wykonawcy, którzy podlegają ze zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Zaoszczędzimy na studentach lub uczniach do 26 lat, których przyjęliśmy do zarządu.
Z tytułu zlecenia nie uiszczamy bowiem za nich składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy to jednak emeryta lub rencisty, który jest ze zlecenia objęty standardowymi ubezpieczeniami. Chyba że jest gdzieś zatrudniony na etacie, gdyż wówczas zlecenie jest tytułem dobrowolnym. Oskładkowanym przychodem zleceniobiorcy jest przychód w rozumieniu podatkowym. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
[srodtytul]Zdrowotne jak społeczne[/srodtytul]
Samo pełnienie obowiązków członka zarządu nie powoduje, że dana osoba podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tytuł taki nie figuruje bowiem w katalogu ubezpieczonych z art. 66 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175065]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.)[/link]. Dopiero zawarcie z nim umowy o pracę lub zlecenia upoważnia do potrącania z jego uposażenia składek zdrowotnych jak od pracownika lub zleceniobiorcy.
[ramka][b]Trudny status zarządcy na kontrakcie[/b]
Spółki często oferują członkom zarządu kontrakty menedżerskie. Jakie składki muszą wtedy potrącać, zależy od charakteru kontraktu; jeśli wykazuje on więcej cech:
- stosunku pracy – osobę taką traktujemy jako pracownika,
- zlecenia – jako zleceniobiorcę.
Z natury funkcji członka zarządu wynika, że w praktyce powinny przeważać kontrakty podobne do zlecenia. Gdyby bowiem umowy te zbytnio przypominały stosunek pracy, zainteresowany łatwo by je zakwestionował przed sądem, żądając ustalenia stosunku pracy.[/ramka]