Chodzi tu o podmioty inne niż powiatowe urzędy pracy dotowane z publicznych środków wspólnotowych i krajowych zgodnie z umową o dofinansowanie projektu albo decyzją wydaną na podstawie ustaw:
- o Narodowym Planie Rozwoju,
- o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.
Nowości te są efektem nowelizacji z 24 sierpnia br. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 176, poz. 1243).
W grę wchodzą więc jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego, organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju zasobów ludzkich i przeciwdziałania bezrobociu, jednostki naukowe, organizacje pracodawców, związki zawodowe, ośrodki doradztwa rolniczego czy poradnictwa zawodowego i psychologicznego. Wysyłają one na szkolenia finansowane z tych pieniędzy i fundują stypendia.
Stypendyści tacy zostaną objęci od 26 października obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym, o ile nie mają innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń, np. etatu, zlecenia itd. Teraz nie polegają oni ubezpieczeniom. Przepisy mówią jedynie o pobierających stypendium podczas stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, gdzie zostali skierowani przez wymienione instytucje.
Od przyszłego piątku wyliczone podmioty muszą zatem odprowadzać za stypendystów skierowanych na szkolenie składki emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz zdrowotne. Składki na ubezpieczenia finansują te podmioty (czyli ich płatnicy), a zdrowotne potrącają z dochodów ubezpieczonego. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowią wypłacane im stypendia. Należy ich zgłosić od tego dnia do ZUS z kodem 09 20 xx. Z konieczności opłaty za nich składek zdrowotnych zwalania jednak status członka rodziny.
Nie zmienią się natomiast zasady odprowadzania i rozliczania składek za stypendystów odbywających staż lub przygotowanie zawodowe w miejscu pracy.