Przedsiębiorcy zatrudniający ponad pięciu pracowników od lat mogli dokonywać elektronicznych rozliczeń z ZUS, ale wyłącznie za pomocą stworzonego przez firmę Prokom programu Płatnik. Jest on darmowy, działa jednak wyłącznie w systemie Windows. Dla wielu przedsiębiorców oznacza to wynikający pośrednio z przepisów obowiązek zakupu kosztownego systemu operacyjnego tylko po to, aby można było zainstalować bezpłatnego Płatnika.

W sobotę, 21 lipca wchodzą wżycie znowelizowane przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Pozwolą one na opracowanie i oddanie do użytku alternatywnych programów, które być może będą działały także w innych systemach (w tym w najpopularniejszym Linuksie).

Jeden taki program jest już właściwie gotowy - nazywa się Janosik. Jego twórcy od wielu lat toczyli batalię z ZUS, by umożliwił przedsiębiorcom rozliczanie się za jego pośrednictwem. Pod koniec kwietnia wygrali nawet ostatecznie przed warszawskim sądem proces o udostępnienie informacji koniecznych do prawidłowego skonfigurowania Janosika. ZUS miał jednak problem z przekazaniem danych o szyfrowaniu i metod przesyłu dokumentów.

Teraz będzie musiał udostępnić te informacje wszystkim zainteresowanym. Zamierza je umieścić na swojej stronie internetowej. Znajdzie się na niej nawet oprogramowanie testowe wraz z dokumentacją zawierającą opis procedur weryfikacyjnych.

Alternatywne programy będą musiały także odpowiadać wymaganiom określonym w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 40 tej ustawy wprowadza właśnie zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jeśli pomyślnie przejdą testy, informacja na ten temat także zostanie podana na stronie internetowej ZUS.

Płatnicy składek prawdopodobnie już niedługo będą mogli sami wybrać program do przesyłania dokumentacji ubezpieczeniowej do ZUS.

Przedsiębiorcy powinni uważnie korzystać z nowych możliwości. Jeśli się okaże, że alternatywny dla Płatnika program jest niezgodny z wymaganiami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (czyli wystąpią błędy przy przekazywaniu dokumentów), ten odrzuci przesyłkę i zgodnie z ustawą przyjmie, że dokumenty w ogóle nie zostały przekazane.

Choć nowe przepisy zwalniają ZUS z obowiązku udostępniania programu Płatnik, jego aktualizowane wersje nadal będą dostępne w oddziałach oraz na stronie internetowej.

masz pytanie do autora, e-mail: m.rzemek@rzeczpospolita.pl

Nie musi to być zatem program Płatnik. ZUS nadal będzie jednak udostępniał bezpłatnie ten program.